Handball Premier: Νίκη του Διομήδη Άργους με 33-21 επί του «λαβωμένου» ΠΑΟΚ (video)

Ένα χαλαρό μεσημέρι Σαββάτου (5/3) για τον Διομήδη Άργους που νίκησε τον ΠΑΟΚ με 33-21 για την 6η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ πέραν των απουσιών των Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, δεν είχε και τους Παπάζογλου, Αποστόλου με συνέπεια οι επιλογές του Πάνου Γούσιου να είναι πολύ περιορισμένες και η ομάδα να καταρρεύσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Διομήδης έκανε όσα έπρεπε να κάνει για να πάρει τους δύο βαθμούς, καθώς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, με τους Μάλλιο και Μάνθο να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς την εστία, αλλά και τον τερματοφύλακα Τερλέτσκι να σκοράρει τρία γκολ. Από τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώρισε ο Τζωρτζίνης με 9 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-3, 11-6, 13-6, 15-7, 18-10 (ημχ), 20-12, 22-13, 23-16, 27-17, 32-20, 33-21.

Διομήδης (Βασιλόπουλος): Τζίμπουλας 4, Αναγνωστόπουλος 2, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι 3, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκοφ, Κωστούλας, Μπακ, Σιατιρλής 2, Ορφανός, Μάνθος, 6, Τσερνικάου, Μανασάκης, Τζ. Μούγιτς 5, Ολιβέιρα 1.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 2, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 3, Μέντουριτς 1 Μπάρμπας, Μαρίνος, Βαφείδης 2, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Μισαηλίδης 3, Τζωρτζίνης 9.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 9-5. Κόκκινες: Λαστσάκοφ (35:33 – τρία δίλεπτα) – Γκίγκοφ (47:45, προσβλητική συμπεριφορά / κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (51:14 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/4 – 2/3

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα:

«Στο 47:45 λεπτό του αγώνα, ο παίκτης της Β’ ομάδας… Gigov Victor, απεβλήθη με απευθείας κόκκινη και μπλε κάρτας, διότι ύψωσε το μεσαίο δάχτυλό του σε παίκτη της αντίπαλης ομάδας έπειτα από επίτευξη τέρματος εις βάρος του, διαπράττοντας προσβλητική συμπεριφορά σύμφωνα με το άρθρο 8:10α. Το δελτίο κρατήθηκε. Στο 51:14 λεπτό του αγώνα απεβλήθη μετά από προοδευτικότητα των ποινών με κόκκινη κάρτα ο συνοδός της Β’ ομάδας, κος Χασεκίδης Δημήτριος. Στο ίδιο λεπτό του αγώνα είχαμε διακοπή ρεύματος και ο αγώνας συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του, με χρονόμετρο χειρός».

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός