Πρωταθλήτρια η Βολγκογκράντ

Για 2η συνεχόμενη χρονιά, η Σπάρτακ του Βολγκογκράντ κατέκτησε το πρωτάθλημα της  Ρωσίας, στο πόλο των ανδρών. Επικράτησε στον τελευταίο τρίτο τελικό της Στουρμ με 9-6.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου, δεν έδωσαν περιθώρια νέας ανατροπής στην έδρα τους στους παίκτες της Στούρμ βελτιώνοντας τις επιθέσεις τους, στον παίκτη παραπάνω.
Η Σπαρτάκ είχε 5/9 στον παραπάνω και 1/1 πέναλτι, ενώ η Στουρμ είχε 3/8 στον παραπάνω.

Η Στουρμ, το πάλεψε και μπήκε με τον αέρα της προηγούμενης νίκης το Σάββατο σε νεκρό χρόνο, και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με σκορ 2-1.
Στη 2η περίοδο η Σπαρτάκ μπόρεσε να επιστρέψει χάρη στα γκολ, που πέτυχε στον παίκτη παραπάνω και έκανε την ανατροπή για να προηγηθεί με 4-3.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν ουσιαστικά τις βάσεις της νίκης. Η Σπαρτάκ έπαιρνε διαφορά ασφαλείας με 2 γκολ και η Στουρμ προσπαθούσε να παραμείνει στον αγώνα. Το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου ήταν 7-5. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι σημείωσαν γκολ 4΄πριν την λήξη (8-5). Η Στουρμ απάντησε άμεσα (8-6), αλλά στην επόμενη επίθεση η Σπαρτάκ σημείωσε νέο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 9-6 με τον Πανφίλι σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Τα τελευταία 3 λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα η  Βολγκογκράντ να πανηγυρίσει τον τίτλο. Για τη Στουρμ, στάθηκε μοιραία η αποβολή του Γκαρμπούζοφ με 3 ποινές 6΄πριν το τέλος.

Τα γκολ της Σπαρτάκ: Αγκάρκοφ 2, Φινάεφ 2, Στράταν 1, Μπαλάσοφ 1, Ρεκετσίνσκι 1, Γκάιντουκ 1, Πανφίλι 1.
Τα γκολ της Στουρμ: Στέπανιουκ 3 (πολυτιμότερος παίκτης των τελικών), Βισνιάκοφ 2, Ασάεφ 1.

Στην επόμενη Ευρωλίγκα η Σπαρτάκ Βολγκογκράντ θα προκριθεί απευθείας στους ομίλους, η Στουρμ θα μπει στη διαδικασία από τη 2η φάση και η Σίντεζ Καζάν από την 1η φάση.