Έκανε πάρτι η Λέστερ, «ξέρανε» Μουρίνιο και Τότεναμ η Σαουθάμπντον (video)

Η Λέστερ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» τη Νιούκαστλ με 3-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς παρέμεινε έτσι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο μεταξύ σημαντική νίκη πέτυχε η Σαουθάμπτον, επικρατώντας με 1-0 της Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο, ενώ η Γουότφορντ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων, νίκησε με 2-1 τη Γουλβς και έκανε ένα ακόμη βήμα για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 70ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμπασέλε.

Νωρίτερα, η Τσέλσι έκανε κακό «ποδαρικό» με ισοπαλία στο 2020, καθώς έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπραϊτον. Μάλιστα ο Σέζαρ Αθλιπικουέτα πέτυχε το πρώτο γκολ της νέας χρονιάς στο αγγλικό πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στους «γλάρους», οι οποίοι ισοφάρισαν στο 84' με τον Γιάχανμπακς.

Τέλος η Αστον Βίλα ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη τη νέα χρονιά, επικρατώντας με 2-1 μέσα στην έδρα της Μπέρνλι.