Θρίαμβος της Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ ήταν η θριαμβεύτρια στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε 4-0 της Λεβερκούζεν και έμεινε μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Σαφώς καλύτερη η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο), θα μπορούσαν να «τελειώσουν» το ματς από το α΄ ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με τον Σάντσο, είδαν γκολ του Ρόις να ακυρώνεται μετά από εξέταση του VAR και έχασαν πέναλτι με τον Ρόις. Ο τελευταίος πήρε το... αίμα του πίσω στο β΄ μέρος, πετυχαίνοντας δύο γκολ, άλλο ένα πρόσθεσε ο Φίλιπ και η Μπορούσια έδωσε πανηγυρικές διαστάσεις στη νίκη της. Βασικός ήταν στη Λεβερκούζεν ο Ρέτσος, ο οποίος υπέπεσε στο πέναλτι που έχασε ο Ρόις, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.