Φιορεντίνα - Αταλάντα  3-2 (video)

Φιορεντίνα - Αταλάντα 3-2 (video)

Δραματική νίκη 3-2 πέτυχε η Φιορεντίνα που επικράτησε 3-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι»  της Αταλάντα για την 22η αγωνιστική.

Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Ζαπακόστα μόλις στο 9ο λεπτό να αξιοποιεί τη σέν τρα από τον Γκόμεζ με κεφαλιά για το 0-1.
 Οι γηπεδούχοι πίεσαν και  εννιά λεπτά αργότερα έφθασαν στην ισοφάριση με ανάλογη προσπάθεια από τον Μπασάντα μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Φαρνάντεζ.
Οι «βιόλα»  με τη σειρά τους πήραν το προβάδισμα στο 76' όταν  ο Ντιαμάντι με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ νίκησε τον Σπορτέλο για το 2-1.
Παρόλα αυτά, η φιλοξενούμενη ομάδα  δεν κατέθεσε τα όπλα και επτά λετπά αργότερα  ο Μποακιέ έκανε το 2-2 με κοντινό πλασέ.
Ωστόσο ο Πασκουάλ στο 89' έκανε το τελικό  3-2 με κοντινό σουτ  μετά από την πάσα του Φερνάντεζ .
Φιορεντίνα: Ταταρουτσάνου, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Μπασάντα, Πασκουάλ, Μπόρχα Βαλέρο (57' Πιζάρο), Μπαντέλι, Φερνάντες, Χοακίν (65' Σαλάχ), Ντιαμάντι (81' Ρόσι), Γκόμεθ
Αταλάντα: Σπορτιέλο, Μασιέλο, Στεντάρντο, Μπεναλουάν, Μπελίνι (61' Ντελ Γκρόσο), Γκόμες (80' Μποακιέ), Τσιγκαρίνι, Καρμόνα, Ζαπακόστα, Μοράλες, Ντένις (65' Πινίγια)

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα «φωτιά» της Euroleague - Τετραπλή ισοβαθμία και «μάχη» για τα πλέι όφ