Φιλικά εθνικών: Αντίο με ισοπαλία για Λάντον Ντόνοβαν (videos)

Απίστευτο γκολ του Ένερ Βαλένσια ξεχώρισε στο φιλικό 1-1 του Εκουαδόρ στο Χάρφορντ απέναντι στις ΗΠΑ.

Το παιχνίδι ήταν το τελευταίο του Λάντον Ντόνοβαν με τη φανέλα των Ηνωμένων Πολιτειών, καθώς θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση με το πέρας της τρέχουσας σεζόν του MLS, οπότε φυσιολογικά αποθεώθηκε πριν από την έναρξη και στο 41ο λεπτό, στο οποίο αντικαταστάθηκε. Δεν μπόρεσε, πάντως, να σκοράρει, αλλά οι ΗΠΑ μπήκαν μπροστά στο σκορ από το 5ο με γκολ του Μιξ Ντισκέρουντ της Ρόζενμποργκ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, μέχρι να υποπέσουν σε αμυντικό λάθος και να επιτρέψουν στο φορ της Γουέστ Χαμ να ισοφαρίσει με τρομερό σουτ.

Νωρίτερα, η Χιλή συνέτριψε το Περού με 3-0 χάρη σε δύο γκολ του Εντουάρδο Βάργκας και ένα του Γκάρι Μεδέλ, ενώ ο Πάολο Γκερέρο έχασε πέναλτι των φιλοξενούμενων στο 0-0 και ο Ρινάλντο Κρουζάδο αντίκρισε απευθείας κόκκινη λόγω αγκωνιάς στον Μεδέλ στο 39ο λεπτό με το σκορ στο 2-0. Δύο γκολ πέτυχε και ο Κάρλος Μπάκα της ισπανικής Σεβίλλης, ενώ ο Ραδαμέλ Φαλκάο άνοιξε το σκορ στο 3-0 της Κολομβίας επί του Ελ Σαλβαδόρ από το 8ο μίας ακόμα φιλικής αναμέτρησης.

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση