Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης
SHARE

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Τα πρώτα ζευγάρια της φάσης των «16»

Τα πρώτα ζευγάρια για τη φάση των «16» έγιναν απόψε γνωστά μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Δευτέρας (25/6).

Την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας σφράγισε και τυπικά στο Καλίνινγκραντ η Ισπανία, που έμεινε ισόπαλη με το Μαρόκο 2-2 (19΄ Ίσκο, 90΄+1 Άσπας - 14΄ Μπουταΐμπ, 81΄ Εν-Νεσιρί). Οι Ίβηρες τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο, καθώς την ίδια ώρα στο άλλο παιχνίδι ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ισοφάριζε τους Πορτογάλους με πέναλτι (1-1) και στην ισοβαθμία οι «φούριας ρόχας» υπερτερούσαν της ομάδας του Φερνάντο Σάντος. Έτσι, στους «16» θα αντιμετωπίσουν τη διοργανώτρια Ρωσία, που προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 1ο όμιλο.

Νωρίτερα, η Ουρουγουάη τερμάτισε στην κορυφή του 1ου ομίλου στο μουντιάλ 2018 με 9 βαθμούς, αφού στον 3ο και τελευταίο αγώνα στη Σαμάρα νίκησε 3-0 τη Ρωσία. Με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς επικράτησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου και πήρε την τρίτη θέση του 1ου ομίλου.

Την Τρίτη (26/6) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες:

Αυστραλία-Περού 17:00
Δανία-Γαλλία 17:00
Νιγηρία-Αργεντινή 21:00
Ισλανδία-Κροατία 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

 Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  5-0
15/6  ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-1
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  1-0
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ  3-0
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  2-1
Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ  0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ  3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  1-0
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ  0-1
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  1-1
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  2-2
 Γ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ  0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  1-1
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  1-0
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ  
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  
 Δ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ  0-3
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  2-0
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ  
 Ε' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ  0-1
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  2-0
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-2
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ  
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ  0-1
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ  1-0
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ  1-2
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ  2-1
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ  
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ  
 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ  3-0
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ  1-2
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ  5-2
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ  6-1
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ  
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ  
Η' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2 
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ  2-2
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  0-3
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ  
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ Γ1 - Δ2 (49)  
30/6 ΣΟΤΣΙ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (50)  
01/07 ΜΟΣΧΑ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΡΩΣΙΑ (51)  
01/07 ΝΙΖΝΙ Δ1 - Γ2 (52)  
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 - ΣΤ2 (53)  
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 - Η2 (54)  
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 - Ε2 (55)  
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 - Ζ2 (56)  
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)  
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)  
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)  
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)  
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)  
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)  
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62  
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 - Νικητής 62  
Άγριο φονικό στο Αιγάλεω - Ένας άνδρας νεκρός
Άγριο φονικό στο Αιγάλεω - Ένας άνδρας νεκρός
Live Chat Ελλάδα-Εσθονία 0-1
Live Chat Ελλάδα-Εσθονία 0-1
Πεδουλάκης: «Κερδίσαμε δίκαια»
Πεδουλάκης: «Κερδίσαμε δίκαια»
Περιστέρι: «Δεν θα ακολουθήσουμε κάποιον με το όνομα Αγγέλου στην αλητεία» (video)
Περιστέρι: «Δεν θα ακολουθήσουμε κάποιον με το όνομα Αγγέλου στην αλητεία» (video)


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies