Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης
SHARE

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Κυριακή (24/6) το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018 στην Ρωσία.

Η Αγγλία «διέλυσε» τον Παναμά με 6-1 για τη 2η αγωνιστική στον 7ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, που σημείωσε τη μεγαλύτερη έως τώρα σε έκταση νίκη στη διοργάνωση, ακολούθησε το Βέλγιο στους «16» ισοβαθμώντας με τους «κόκκινους διαβόλους» (από 8-2 τα τέρματα), με αποτέλεσμα η πρωτιά να παιχθεί στη μεταξύ τους συνάντηση, την ερχόμενη Πέμπτη (28/6).

Ιαπωνία και Σενεγάλη ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Εκατέρινμπουργκ και παραμένουν ισόβαθμές στην κορυφή του 8ου ομίλου του Μουντιάλ. Η αφρικανική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές, στο 11΄ με τον Μανέ και στο 71΄ με τον Γουάγκε, αλλά οι «μπλε σαμουράι» είχαν τις απαντήσεις με τον Ινούι (34΄) και τον Χόντα (78΄).

Η Κολομβία έκανε πάρτι με 3-0 επί της Πολωνίας για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Μουντιάλ. Αντίθετα η Πολωνία αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Την Δευτέρα (25/6) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες:

Ουρουγουάη-Ρωσία 17:00
Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος 17:00
Ισπανία-Μαρόκο 21:00
Ιράν-Πορτογαλία 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

 Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  5-0
15/6  ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-1
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  1-0
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ  
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  
Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ  0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ  3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  1-0
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ  0-1
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  
 Γ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ  0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  1-1
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  1-0
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ  
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  
 Δ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ  0-3
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  2-0
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ  
 Ε' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ  0-1
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  2-0
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-2
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ  
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ  0-1
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ  1-0
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ  1-2
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ  2-1
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ  
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ  
 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ  3-0
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ  1-2
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ  5-2
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ  6-1
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ  
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ  
Η' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2 
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ  2-2
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  0-3
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ  
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ Γ1 - Δ2 (49)  
30/6 ΣΟΤΣΙ Α1 - Β2 (50)  
01/07 ΜΟΣΧΑ Β1 - Α2 (51)  
01/07 ΝΙΖΝΙ Δ1 - Γ2 (52)  
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 - ΣΤ2 (53)  
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 - Η2 (54)  
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 - Ε2 (55)  
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 - Ζ2 (56)  
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)  
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)  
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)  
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)  
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)  
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)  
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62  
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 - Νικητής 62  
Δώνης: «Από την αρχή στα δύσκολα, να καταλάβουν πως υπάρχουν απαιτήσεις»
Δώνης: «Από την αρχή στα δύσκολα, να καταλάβουν πως υπάρχουν απαιτήσεις»
Μαρτίνς: «Έτοιμοι για τα προκριματικά»
Μαρτίνς: «Έτοιμοι για τα προκριματικά»
Ευχαρίστησε Σίνγκλετον η ΚΑΕ Παναθηναϊκός (photo)
Ευχαρίστησε Σίνγκλετον η ΚΑΕ Παναθηναϊκός (photo)
ΑΕΚ: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι στο Champions League
ΑΕΚ: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι στο Champions League

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies