Σεμέδο: «Δεν φταίει μόνο ο Μεριά…» (videos)

Ο Ρούμπεν Σεμέδο υπερασπίστηκε τον συμπαίκτη του, που έκανε τραγικό λάθος και οδήγησε στη μείωση του σκορ από την Τότεναμ.

Μετά από ένα «μαγικό» πρώτο 20λεπτο στο Λονδίνο, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ 2-0 κόντρα στην Τότεναμ. Το λάθος του Μεριά έφερε τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο είχε… κατηφόρα με αποτέλεσμα το 4-2 για τους Άγγλους. Μετά το ματς, πάντως, ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος Ρούμπεν Σεμέδο, υπερασπίστηκε τον παρτενέρ του στην άμυνα, Γιασίν Μεριά, λέγοντας πως η ευθύνη είναι συνολική.

«Ο Ολυμπιακός πρέπει να ωριμάσει και να μάθει από τα λάθη του γιατί αυτά τα λάθη τα πληρώνεις στο Champions League. Οχι, δεν είναι δίκαιο αυτό για τον Μεριά, ο οποίος είναι εξαιρετικός παίκτες. Μιλάμε για όλους, δεν αναφέρομαι σε αυτό. Πρέπει όλοι μαζί να δουλέψουμε για να διορθώσουμε αυτά τα λάθη», ανέφερε μεταξύ άλλων.

Από την πλευρά του, ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Ομάρ Ελαμπντελαουί, σχολίασε: «Κάναμε πάρα πολύ καλή αρχή, ιδανική, ακριβώς όπως είχαμε προγραμματίσει το παιχνίδι. Όμως σε αυτό το επίπεδο δεν μπορεί να κάνεις τέτοια λάθη. Δώσαμε το 1ο γκολ στον αντίπαλο και σε αυτό το επίπεδο αυτό το πληρώνεις ακριβά. Χάσαμε τον έλεγχο στη συνέχεια και δεν κρύβω ότι είμαι απογοητευμένος για το ότι δεν πήραμε θετικό αποτέλεσμα μετά από τέτοιο παιχνίδι. Κάναμε καλά παιχνίδια απέναντι στην Τότεναμ, όμως τα πάντα είναι θέμα λεπτομερειών. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις καλές στιγμές μας, αυτοί το κάνανε. Πρέπει να είσαι έξυπνος και να διαχειρίζεσαι το παιχνίδι, η Τότεναμ το έκανε καλύτερα στις κρίσιμες στιγμές. Δεν μπορεί να κάνεις τέτοια λάθη και να δίνεις πράγματα στον αντίπαλο σε αυτό το επίπεδο».

Τέλος, ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Γιουσέφ Ελ Αραμπί, υποστήριξε: «Είμαστε λίγο απογοητευμένοι αλλά και χαρούμενοι. Χαρούμενοι γιατί ξεκινήσαμε ιδανικά, βάλαμε δυο υπέροχα γκολ αλλά στη συνέχεια κατά κάποιο τρόπο επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας κερδίσει και για αυτό είμαστε ιδιαίτερα απογοητευμένοι».

Δείτε τα βίντεο με τις δηλώσεις των «ερυθρόλευκων»

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης