Εθνική μπάσκετ γυναικών: Με ανατροπή «αγκάλιασε» την πρόκριση στο Eurobasket
EUROKINISSI

Αλλο ένα βήμα πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2023 έκανε η εθνική γυναικών, που επικράτησε 72-65 της Μεγάλης Βρετανίας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας Ρόδου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε το «4 στα 4» στον 7ο προκριματικό όμιλο και είναι πολύ κοντά στην πρώτη θέση, που εξασφαλίζει το εισιτήριο για τα τελικά, καθώς μόνο η Πορτογαλία (έχει ρεκόρ 2-2) μπορεί να απειλήσει την ελληνική ομάδα.

Κορυφαίες της εθνικής ήταν για άλλη μία φορά η Μαριέλλα Φασούλα με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα και η Αρτεμις Σπανού με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με την Ευδοκία Σταμάτη (14π.) να έχει καθοριστική συμβολή στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εύκολη νίκη της Πέμπτης (24/11) επί της Εσθονίας και οκτώ γρήγορους πόντους από την Παυλοπούλου, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 18-10 στο 9ο λεπτό, όμως ακολούθησε ένα εξάλεπτο «αφλογιστίας» στην επίθεση, αλλά και λαθών στην άμυνα, που επέτρεψαν στις Βρετανίδες να βρουν ξεμαρκάριστα σουτ. Οι φιλοξενούμενες «έτρεξαν» ένα σερί 16-0 και πέρασαν μπροστά 26-18. Η... αφύπνιση των Σπανού και Φασούλα «ξεκόλλησε» την εθνική, η οποία όμως παρέμεινε πίσω στο σκορ ως το τέλος του ημιχρόνου (31-38).

Στην τρίτη περίοδο η «γαλανόλευκη» βελτίωσε αισθητά την άμυνά της και, με κορυφαία τη Μαριέλλα Φασούλα, έφερε το ματς «στα ίσια» (38-38), ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο προσπέρασε 49-48 με τρίποντο της Σταμάτη. Η μάχη συνεχίστηκε, με την -κορυφαία της Βρετανίας- Τέμι Φαγκμπένλε να δίνει για τελευταία φορά προβάδισμα στην ομάδα της (60-61), 3΄37΄΄ πριν τη λήξη. Από κει κι έπειτα, Φασούλα και Σταμάτη «υπέγραψαν» το επιμέρους 12-1, με το οποίο η εθνική «καπάρωσε» την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65

ΕΛΛΑΔΑ (Πέτρος Πρέκας): Χριστινάκη 4, Φασούλα 22 (8ρ., 5κλ.), Σπανού 15 (12ρ., 4ασ.), Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου, Παυλοπούλου 11, Σωτηρίου, Σταμάτη 14 (4τρ., 5ασ.), Σταμολάμπρου 6

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τσέμα Μπουσέτα): Μπέκφορντ-Νόρτον 9, Φαγκμπένλε 18 (8ρ., 5ασ.), Γκέιλ 3 (1), Χάντι 6 (2), Σίμπσον 2, Ανίγκουε 11 (9ρ.), Τσαρλς, Λέοναρντ 7 (1τρ., 8ασ.), Μονακάνα, Ρομπ 5 (1), Στιούαρτ 4

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα