Με δύο βολές του Τζόνσον οι Χοκς

Μπορεί ο Τζο Τζόνσον να πέτυχε 25 πόντους, αλλά ο Ιβάν Τζόνσον ήταν αυτός που πρόσφερε τη νίκη (93-91) στους Ατλάντα Χοκς στο αποψινό τους παιχνίδι με τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο... άγνωστος 27χρονος πάουερ φόργουρντ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Στην συνέχεια, με δύο εύστοχες βολές συμπλήρωσε δέκα πόντους, ενώ είχε ήδη 11 ριμπάουντ, και μετέτρεψε το 91-91 σε 93-91.

Νωρίτερα, οι γκαρντ των «γερακιών» Τζο Τζόνσον (25 π.) και Τζεφ Τιγκ (20 π., 10 ρ.) είχαν αναλάβει το επιθετικό βάρος. Εξαιτίας τους, άλλωστε, ένα παιχνίδι που φαινόταν «διπλό» (στο +18 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι) κατέληξε στους Χοκς.

Για τους «λύκους», ο Κέβιν Λοβ κατέγραψε double-double (30 π., 13 ρ.) για δωδέκατο συνεχόμενο ματς, ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 18 πόντους, 12 ασίστ και πέντε κλεψίματα στο δεύτερο του παιχνίδι σαν βασικός. Εντούτοις, οι «γουλβς» γνώρισαν την όγδοη του ήττα σε δώδεκα ματς.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Ατλάντα έχει ρεκόρ 9-4. Για την ώρα, μάλιστα, οι Χοκς διατηρούν την πρώτη θέση της Southeast, αν και έχουν χάσει τον Αλ Χόρφορντ.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα