Στο Βίλνιους έγινε Παναθηναϊκός

Δημοσίευση: Πέμπτη, 20 Ιανουαρίου 2011 13.34

Ο Σωτήρης Βεττάκης γράφει στο Onsports για τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο Βίλνιους

Ύστερα από την αποτυχία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, σε συνδυασμό με τα προβλήματα αλλά και την εν γένει ισορροπία της εφετινής ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ο αγώνας πρεμιέρα για το TOP-16 στο πανέμορφο Βίλνιους ήταν για τους "πράσινους" ένα από τα δύο πιο κρίσιμα ματς στο καθορισμένο πρόγραμμα τους. Το άλλο είναι ο τελικός του κυπέλλου…

Η αγωνιστική εικόνα τους στη Λαμία με αντίπαλο τον Πανελλήνιο επέτεινε τη συγκεκριμένη άποψη. Μια ήττα από τη Λιέτουβος δεν θα σήμαινε τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού, όμως θα τον έβαζε σε ακόμη μεγαλύτερη (ψυχολογική) δίνη, θα αύξανε την αμφιβολία, το έλλειμα αυτοπεποίθησης, τη γκρίνια, την εσωστρέφεια κι ότι άλλο αρνητικό θέλετε ή φαντάζεστε, αφού η ομάδα του Τριφούνοβιτς θεωρητικά (πλέον και πρακτικά) είναι το μεγάλο φαβορί του ομίλου για τις (δύο) ομάδες που θα αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση με την ολοκλήρωση της (ύπουλης) δεύτερης φάσης.

Όλα αυτά σαν να… τριβέλιζαν το μυαλό των παικτών του Ομπράντοβιτς σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο στην υπερσύγχρονη Siemens Arena της Λιέτουβος Ρίτας και γι' αυτό ο Παναθηναϊκός θύμιζε ξανά αγωνιστικό αυτοκίνητο κολλημένο στην λάσπη. Στην επίθεση, γιατί η άμυνα είναι εγγυημένη υπόθεση… Το πρόβλημα δεν ήταν άλλωστε οι 33 πόντοι που δέχθηκε αλλά οι 29 που σημείωσε, οι 11 εκ των οποίων σε ολόκληρο το δεύτερο 10λεπτο, ενώ ύστερα από το γρήγορο 6-0 του πρώτου 3λεπτου για τα υπόλοιπα 17 αγωνιστικά λεπτά πρόσθεσε άλλους 23 πόντους.

Με 2/10 τρίποντα, χωρίς πόντους από το transition, τον Διαμαντίδη να συμπληρώνει 10 σερί άστοχα σουτ (0/9 στο ντέρμπι, 0/5 στη Λαμία) για να σπάσει το ρόδι στο 16ο λεπτό (μείωσε σε 27-22), τον Σάτο στην Αθήνα και τον Νίκολας να έχει 2/7 σουτ (1/4δ, 1/3τρ), ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος χάρη στον εκπληκτικό Κώστα Καϊμακόγλου, η απόδοση του οποίου ήταν το μεγαλύτερο κέρδος των "πράσινων" από το ματς στη Λιθουανία, μετά τη νίκη φυσική και την μεταμόρφωση στο δεύτερο μέρος.

Μετά τους 23 πόντους που έγραψε το κοντέρ από το 3ο λεπτό ως τη λήξη του 20λεπτο, ακολούθησαν οι 24 του τρίτου δεκαλέπτου που έκαναν τη διαφορά και "καθάρισε" για τον ΠΑΟ το παιχνίδι. Ο Καϊμακόγλου του πρώτου ημιχρόνου (9π με 19λεπτη συμμετοχή, με ότι αυτό συνεπάγεται για τη δεδομένη φιλοσοφία του Ομπράντοβιτς στο rotation, και αλάνθαστη συμμετοχή: 3/3δ, 1/1τρ, 7 ριμπάουντ από τα 13 της ομάδας του), παρέμεινε σταθερός και… συμπαρέσυρε σε υψηλές πτήσεις τον Μάικ Μπατίστ και τον Κώστα Τσαρτσαρή.

Ο πρώτος τελείωνε αποτελεσματικά τις φάσεις του, είτε ύστερα από pick'n'roll είτε με παιχνίδι στο low-post, ενώ ο "Τσαρτσα" με 5/5 δίποντα ήταν επιβλητικός και στο "4" αλλά και στο "5" όταν χρειάστηκε να αγωνιστεί. Οι δύο ψηλοί του Παναθηναϊκού σημείωσαν εξ αδιαιρέτου του 16 από τους 24 πόντους της ομάδας του Ομπράντοβιτς στην καθοριστική 3η περίοδο, που έγινε πιο εύκολη ως "δουλειά" ύστερα από τον τραυματισμού του Γκετσεβίτσιους στη σύγκρουση με τον Καλάθη στο 15'.

Το… παράσημο του "μικρού" δεν είναι φυσικά η (ακούσια) εξολόθρευση του καλύτερου δημιουργού των αντιπάλων, αλλά το ώριμο παιχνίδι του (μόνο 1 λάθος) και το γεγονός οτι αντεπεξήλθε στις απαιτήσεις του αγώνα κι όταν ο Διαμαντίδης χρειάστηκε να πάει στον πάγκο για ανάσες (έπαιξε μόλις 18 λεπτά!).

Με αυτά κι με αυτά ο Παναθηναϊκός με το τελευταίο καλάθι του πρώτου μέρους και το πρώτο της τελευταίας περιόδου είχε επιμέρους σκορ 28-8 που μετέτρεψε το 33-27 σε 41-55 και πήρε μια πολύτιμη, από κάθε πλευρά, νίκη. Γιατί διατήρησε την ηρεμία του, κέρδισε χρόνο για την επιστροφή του σε υψηλές αποδόσεις αλλά και την αγωνιστική επιστροφή όσων αντιμετώπισαν ή αντιμετωπίζουν προβλήματα και φυσικά πήρε τους εκτός έδρας βαθμούς που ήταν απαραίτητο να πάρει.

Το ερώτημα είναι αν η Λιέτουβος θα κατορθώσει να κόψει βαθμό σε κάποια από τις ισπανικές ομάδες, κάτι που φαντάζει δύσκολο. Όχι μόνο από την εικόνα των Λιθουανών, αλλά και γιατί με δύο εκτός έδρας ματς (Βιτόρια και μετά Μάλαγα) είναι λίγες οι πιθανότητες να έχει αυτοπεποίθηση στο πρώτο ματς του δεύτερου γύρου (με τη Μάλαγα εντός) ή στο φινάλε του TOP-16 (Κάχα Λαμποράλ εντός) να παλέψει για τη νίκη. Όμως ποτέ δεν ξέρεις…

Πρώτο βήμα

Εξάλλου ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν μένει πια στο Βίλνιους. Μετακόμισε στην Κωνσταντινούπολη και τη Φενέρμπαχτσε, παίρνοντας μαζί του την εμπειρία, τη δημιουργία και τον ενθουσιασμό που μετέδιδε στους συμπαίκτες του. Ο Παναθηναϊκός δεν τον συνάντησε στο δρόμο του, λες και η μοίρα δεν ήθελε το συναπάντημα του Λιθουανού με τους οπαδούς του ΠΑΟ που τον λατρεύουν, αλλά θα τον βρει απόψε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν και εκείνοι με τη σειρά τους ένα εξαιρετικά κρίσιμο ματς με την έκπληξη της α' φάσης, Φενέρ. Μια ήττα των "πράσινων" στη Λιθουανία δεν θα σήμαινε αποκλεισμό αλλά θα τους έβαζε, όπως προανέφερα, σε δύσκολα μονοπάτια για τη συνέχεια, κάτι ανάλογο ισχύει και για τον Ολυμπιακό και το αποψινό του ματς.

Με νίκη θα βάλει το νερό στο αυλάκι για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και το αβαντάζ έδρας στα προημιτελικά. Αντιθέτως μια ήττα θα κάνει τους Τούρκους φαβορί για την πρωτιά και ταυτόχρονα θα δώσει  στο επόμενο ματς στη Λιθουανία χαρακτήρα αγώνα "do or die".

Όμως η ομάδα του Ίβκοβιτς έχει τον ενθουσιασμό από τον θρίαμβο στο ΟΑΚΑ και ο Σέρβος προπονητής αποτελεί εχέγγυο για την παραμονή των ποδιών των παικτών του στη γη. Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι "ερυθόλευκοι" θα επιδιώξουν από την άμυνα να βάλουν τις βάσεις για την πολύτιμη νίκη. Μπλοκάροντας, με "συνταγή ΟΑΚΑ", τα pick'n'roll που θα στήνουν οι παίκτες του Σπάχια με τους Ούκιτς, Γιασικεβίτσιους κατά κύριο λόγο, αλλά και με τον Μάρκο Τόμας που αρέσκεται να σουτάρει!