ΠΑΟΚ: Επιβλητική νίκη και με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup

Για το πρώτο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του CEV Challenge Cup, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Μίντλεφαρτ στη Δανία, της οποίας και επιβλήθηκε με 0-3 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

Πλέον σε μία εβδομάδα από τώρα στο PAOK Sports Arena και συγκεκριμένα την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου, ο ΠΑΟΚ θέλει δύο σετ για να «σφραγίσει» οριστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Γιούντρις, Τζιουμάκα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι Δανοί έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6. Στη συνέχεια, ο αγωνιστικά ανώτερος ΠΑΟΚ, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα σε σταθερά καλή κατάσταση στην επίθεση, ανέτρεψε το σκορ, 13-16. Στους τελευταίους πόντους οι Δανοί μείωσαν, 20-21, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένη ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Ο Δικέφαλος, έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, ανέτρεψε και πάλι το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16. Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21, ενώ στην συνέχεια με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» και με διάθεση να τελειώσει τον αγώνα. Παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 8-16. Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τον Δικέφαλο να κάνει με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 16-25) σε 74'

*Οι πόντοι της Μίντελφαρτ προήλθαν από 5 άσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 16-25) σε 76'

Μίντελφαρτ (Μάρτιν Στέντερουπ): Γκάβλας 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Γουίντερ 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Μπραρ 10 (7/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ.-35% άριστες), Μίκλεμπερι 12 (8/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Λόπεζ 6 (5/11 επ.,1 άσσο), Χγιόρθ 6 (6/13 επ., 64% υπ.-36% άριστες) / Νάβισκας (λ, 41% υπ.-29% άριστες).

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Τζιουμάκας 13 (11/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ.-42% άριστες), Γουόλς 5 (1/2 επ., 4 άσοι), Κουμεντάκης 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ,-41% άριστες), Γάτσης 1 (1/5 επ.), Ούντρις 16 (15/23 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ.-65% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης 1 (1/2 επ.).

Λίβερπουλ: Συγκλονιστική υποδοχή στον Γιούργκεν Κλοπ για το τελευταίο του ματς (vid)
Συλλαλητήριο οπαδών του Παναθηναϊκού και πορεία στην Αλεξάνδρας– Επεισόδια κοντά στο γήπεδο
Άρης - ΠΑΟΚ: Συγκέντρωση οπαδών έξω από το ξενοδοχείο του Δικέφαλου - Στα μπαλκόνια οι παίκτες (vid)