Πόλο: Νίκησε και την Μλάντοστ (photos)

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στο Champions League υδατοσφαίρισης πέτυχε ο Ολυμπιακός

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβλήθηκαν 13-8 της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, για την 4η αγωνιστική του Β΄ ομίλου, διατήρησαν για άλλη μία φορά αλώβητο το κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» και έπιασαν την κροατική ομάδα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δερβίσης, Φουντούλης και Γενηδουνιάς σημείωσαν τα 10 από τα 13 γκολ των Πειραιωτών και ήταν οι πρωταγωνιστές της βραδιάς.

Με εξαιρετική άμυνα και τον Γιόσιπ Πάβιτς να στέκεται... στο ύψος του απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στη δεύτερη περίοδο οι Κροάτες εκμεταλλεύθηκαν τις αποβολές που κέρδισαν και μείωσαν τη διαφορά στο γκολ (3-2, 4-3, 5-4), όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν λύσεις στην επίθεση και με τον Φουντούλη να σκοράρει σε παίκτη παραπάνω, έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (6-4).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, Γενηδουνιάς και Δερβίσης εκμεταλλεύθηκαν επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα και ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 8-4. Η Μλάντοστ δεν τα παράτησε και μείωσε σε 9-7, αλλά ο Γενηδουνιάς πέτυχε στην κόντρα το 10-7, σχεδόν στην εκπνοή του οκταλέπτου, και εδραίωσε το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Η τελευταία περίοδος δεν επιφύλαξε περαιτέρω ανατροπές, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη με 13-8 και να φτάνουν τους επτά βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα του Ζάγκρεμπ.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-4, 4-3, 3-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης, Δερβίσης 4, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος
ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ζόραν Μπάιτς): Μάρτσελιτς, Ράντου 1, Μίλος 3, Τσάγκαλι 1, Τσουκ, Πέτκοβιτς, Χέρτσεγκ, Λάζιτς 1, Μπάιτς, Μπίλιακα 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Χάρκοφ, Γιούρλινα

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ