Άρεσε παρά την ήττα με Άλκμααρ ο ΠΑΟΚ, ανεπίσημο ντεμπούτο για Φερέιρα

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους - Ανεπίσημο ντεμπούτο για Αμπέλ Φερέιρα

Θετικά στοιχεία έδειξε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους. Παρά την ήττα με 1-0 από την Άλκμααρ, ομάδα που έχει ξεκινήσει νωρίτερα την προετοιμασία και βρίσκεται σε πιο προχωρημένο επίπεδο, ο δικέφαλος παρουσίασε σχετικά καλή εικόνα.

Στο ανεπίσημο ντεμπούτο του, ο Αμπέλ Φερέιρα χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές ενδεκάδες με κύριο χαρακτηριστικό τον σχηματισμό 4-4-2. Ο ΠΑΟΚ ήταν είχε καλά διαστήματα και θα μπορούσε να σκοράρει σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ αμυντικά εκτός του τέρματος που πέτυχε ο Στενγκς στο 43' δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε επιθετικά και είχε δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Στο 12' από πάσα του Ελ Καντουρί στον Άκπομ, ο τελευταίος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ

Στο 15′ ο Μπίσεσβαρ με ωραία ενέργεια σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε πάνω στον Φλαρ και χάθηκε η ευκαιρία του γκολ.

Η Αλκμααρ, πήρε προβάδισμα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 43′ ο Στενς εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα (1-0).

Στην επανάληψη με νέα ενδεκάδα ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση και έφτασε σε μερικές σημαντικές ευκαιρίες, όπως αυτή στο 61' με τον Ενρίκε να κάνει το διαγώνιο σουτ και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Ο Βραζιλιάνος έχασε μια ακόμα ευκαιρία στο 83' όταν μπήκε από πλάγια στην περιοχή των Ολλανδών και σούταρε αλλά ο Μπιζό, απέκρουσε ενστικτωδώς.

Ως το τέλος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν το κατάφερε καθώς οι παίκτες του έδειχναν αδύναμοι και κουρασμένοι.

Άλκμααρ: Μπιζό, Σβένσον, Φλαρ, Βούιτενς (52' Ντρούιφ), Γουΐνταλ, Μίντσιο, Τιλ, Κουπμάινερς, Γκούντμουντσον, Μποάντου (52" Χατζηδιάκος), Στενγκς.

ΠΑΟΚ: (Α΄ημίχρονο) Μελίσσας, Μάτος, Χατζηϊσαΐας, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Κάτσε, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Άκπομ, Γαϊτανίδης.

(Β' ημίχρονο) Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Μιχάι, Σοάρες, Δεληγιαννίδης (85' Τσιγγάρας), Μίσιτς, Ντούγκλας, Λημνιός, Ενρίκε, Στοχ και Μαρκόφσκι.