Ολυμπιακός: Φέτος «σκοτώνει» στο φινάλε (photos)
2 SHARES

Πρωταθλητές των… καθυστερήσεων οι Πειραιώτες.

Βαθμούς και νίκες στις καθυστερήσεις παίρνει φέτος ο Ολυμπιακός, σώζοντας την παρτίδα σε αρκετά ματς στο τέλος. Από τους 23 βαθμούς που έχουν συγκεντρώσει οι «ερυθρόλευκοι» ως τώρα στο πρωτάθλημα, οι 13 έχουν μπει στο σακούλι με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Η επίδοση είναι εντυπωσιακή, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι φέτος οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς σπαταλούν πολλές ευκαιρίες μέχρι να βρουν δίχτυα, αλλά η πίεση του χρόνου φαίνεται πως τους βοηθά να αποκτούν στο φινάλε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός σκόραρε στις καθυστερήσεις για έκτο φετινό παιχνίδι. Στη 2η αγωνιστική βέβαια, τα δύο γκολ που πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 90’ με τον Γκερέρο και στο 92’ με τον Μεριά, απλά επισφράγισαν τη νίκη με 5-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Ωστόσο, ήταν αρχή για μια σειρά από τέρματα λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Νάτχο με γκολ στο 92’ διαμόρφωσε τη νίκη με 2-1 υπέρ των Πειραιωτών. Στη Νέα Σμύρνη ο Χασάν στο 92’ και πάλι πέτυχε το 0-1, δίνοντας στην ομάδα του το «τρίποντο». Ο Ολυμπιακός τα… χρειάστηκε και απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Μάνο να τον λυτρώνει στο 89’.

Στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 61’ και το γκολ του Κάτσε. Η ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά απέδωσε για τους γηπεδούχους, με τον Σισέ να σκοράρει στο 95’ για το 1-1. Την Κυριακή (25/11), οι «ερυθρόλευκοι» απέδρασαν και από το Περιστέρι με γκολ στις καθυστερήσεις, καθώς ο Βούκοβιτς με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 94’.

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!
6 PHOTOS

Προκριματικά Euro 2020: Τραυματίστηκε ο Ρονάλντο, ανησυχία στη Γιουβέντους (video+photos)
Παναθηναϊκός: Επιστροφή με απουσίες
Προκριματικά Euro 2020: Μοιρασιά στην Πορτογαλία, εύκολα τα άλλα φαβορί (videos)