Serie A: «Ξύπνησε» αργά η Σαλερνιτάνα, τεσσάρα η Ουντινέζε (Videos)

Serie A: «Διπλό» της Σαλερνιτάνα στην έδρα της Σαμπντόρια (2-1), με την Ουντινέζε να επικρατεί άνετα (4-1) της Έμπολι.

Έφτασε η 33η αγωνιστική του Καμπιονάτο, για να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη η Σαλερνιτάνα. Επικρατώντας 2-1 στη Γένοβα κόντρα στην Ουντινέζε. Αποτέλεσμα πάντως που δύσκολα θα της αλλάξει τη ζωή αναφορικά με τον υποβιβασμό της.

Ο Φάσιο στο 4ο λεπτό και ο Έντερσον στο 6’, ουσιαστικά έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης πριν το δεκάλεπτο στους φιλοξενούμενους που ξάφνιασαν τη Σαμπντόρια. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν με τον Καπούτο στο 32’ χωρίς να κατορθώσουν κάτι περισσότερο.

Η Σαλερνιτάνα ανέβηκε στους 19 βαθμούς και απέχει 9 απ’ τη σωτηρία με μόλις 5 αγωνιστικές να απομένουν. Η Σαμπντόρια έμεινε στους 29 και είναι στο +7 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Εύκολο έργο είχε η Ουντινέζε που επικράτησε 4-1 της Έμπολι σε αναμέτρηση δίχως σημαντικό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ένα αυτογκόλ του Ισμαϊλι έκανε το 1-0, για να κάνει το 2-0 ο Ντεουλοφέου στο 52’. Μείωσε στο 70’ ο Πιναμόντι σε 2-1, για να έρθει ο Πουσέτο εννιά λεπτά μετά να κάνει το 3-1. Ο Σάμαντζιτς στο 87’ διαμόρφωσε το 4-1.

Η Ουντινέζε ανέβηκε στους 39 βαθμούς, ενώ η Έμπολι έχει 34. Και οι δύο ομάδες έχουν σωθεί ενώ δεν κυνηγούν κάτι περισσότερο.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)