Κάζο για την Ιταλία, εκτός Μουντιάλ από τα Σκόπια - Πιο κοντά στο Κατάρ η Πορτογαλία του Σάντος

Τα Σκόπια έριξαν τη δική τους «βόμβα», αποκλείοντας την Ιταλία από τα τελικά του Μουντιάλ και έκαναν πιο εύκολο το έργο της Πορτογαλίας των Φερνάντο Σάντος και Κριστιάνο Ρονάλντο για να βρεθεί στο Κατάρ

Ένα ακόμη βαρύ αποκλεισμό από τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης γνώρισε η Ιταλία που εννέα μήνες μετά την κατάκτηση του Euro στην Αγγλία είδε τα Σκόπια να την ταπεινώνουν με γκολ του Τραϊκόφσκι στο 92ο λεπτό και να επικρατούν 1-0 στο Παλέρμο, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό των playoffs των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Κάπως έτσι οι Ιταλοί παρά τις 32 τελικές στο παιχνίδι δεν θα πάνε στο Κατάρ, ενώ από την πλευρά τους οι Σκοπιανοί θα κοντραριστούν, με φόντο ένα εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης κόντρα στους Πορτογάλους του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Ίβηρες έκαναν το καθήκον τους απέναντι στους Τούρκους και με το 3-1 στο "Ντραγκάο" θα παίξουν στον τελικό των play off. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, πάντως, στάθηκε αρκετά τυχερή, καθώς στο 81΄ κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-1, ο Γιλμάζ έστειλε "στα πουλιά" το πέναλτι που εκτέλεσε, στερώντας την ευκαιρία στην Τουρκία για να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση ή, στα πέναλτι εφόσον χρειαζόταν.

Με δύο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ η Ουαλία επικράτησε στο Κάρντιφ με 2-1 της Αυστρίας και θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί στο Κατάρ, αλλά θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στο τελικό των play off, που θα προκύψει από το νικητή της συνάντησης που έχει αναβληθεί και ακόμη δεν έχει οριστεί από την FIFA, ανάμεσα στην Σκωτία και στην Ουκρανία.

Το γκολ του Ρόμπιν Κουάισον στο 110' χάρισε στη Σουηδία τη μεγάλη νίκη επί της Τσεχίας με 1-0 στην παράταση, στα ημιτελικά των play off της Ευρωπαϊκής Ζώνης και την έστειλε στον τελικό της Τρίτης (29/3) κόντρα στην Πολωνία.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ επιφυλακτικές στην κανονική διάρκεια του αγώνα, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες (ακυρώθηκε 12' γκολ του Κούχτα ως φάουλ με υπόδειξη του VAR) με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην ημιωρη παράταση. Εκεί «μίλησαν» οι Σκανδιναβοί στη μία και μοναδική φάση που δημιούργησαν, με τον Κουάισον να νικάει στο 110' με κοντινό πλασέ τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Τόμας Βατσλίκ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.