Προκριματικά EURO 2020: Σαρωτική η Ιταλία, «αυτοκτόνησαν» Ελβετία και Νορβηγία

«Σάκος του μποξ» αποδείχθηκε για την Ιταλία το Λιχτενστάιν.

Το μεγάλο φαβορί του 10ου ομίλου και προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας στην 3η αγωνιστική των προκριματικών (Ιούνιο) διέλυσε με 6-0 στο «Ένιο Ταρντίνι» της Πάρμα του Λιχτενστάιν κι από πολύ νωρίς φρόντισε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά που θέλουν τη «σκουάντρα ατζούρα» να έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά του γκρουπ.

Το ματς είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, όταν η ομάδα του Μαντσίνι προηγήθηκε με 4-0, κάνοντας πραγματικό «πάρτι» στην άμυνα του «αδύναμου κρίκου» του ομίλου. Η Ιταλία έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα των προκριματικών και, πλέον, το ματς της 8ης Ιουνίου επί ελληνικού εδάφους αποκτά τεράστο ενδιαφέρον, ανάμεσα στον πρώτο και στον δεύτερο της βαθμολογίας.

Ματς-θρίλερ, με συγκλονιστική εξέλιξη έγιναν σε Βασιλεία και Όσλο, με την ίδια ακριβώς κατάληξη στο σκορ. Ελβετία-Δανία και Νορβηγία-Σουηδία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε απίστευτες ανατροπές.

Η Δανία, που βρέθηκε να χάνει 3-0 στο 76ο λεπτό, κατάφερε σε λιγότερο από 10 λεπτά στο φινάλε να ισοφαρίσει και να πάρει τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση (είχε ρεπό στην πρεμιέρα), αφήνοντας «αγάλματα» τους αντιπάλους τους που έχασαν την ευκαιρία για το 2Χ2 μετά τη νίκη επί της Ρουμανίας.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο σκανδιναβικό ντέρμπι του 6ου ομίλου. Η Νορβηγία βρέθηκε «αγκαλιά» με το πρώτο της «τρίποντο» μετά το 1-2 από την Ισπανία πριν από τρία 24ωρα, καθώς είχε προβάδισμα νίκης μέχρι το 70΄ με 2-0. Οι Σουηδοί, όμως, όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά κατάφεραν με τα δύο γκολ του Κουαΐσον στο 86΄ και 91΄ να φέρουν προς στιγμή τα πάνω κάτω (3-2) στο ματς. Τελικά, ο Καμαρά «έσωσε την παρτίδα» για τους γηπεδούχους στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με δύο γκολ του σέντερ φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης, Άλβαρο Μοράτα και χωρίς τον Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της, η Ισπανία έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα των προκριματικών του EURO 2020, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της Μάλτας.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι