Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πρόγραμμα της ημέρας (20/6)
SHARE
fifa.com

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πρόγραμμα της ημέρας (20/6)

«Τελικοί» για Πορτογαλία και Ισπανία (photos)

Συνέχεια δίνεται την Τετάρτη (20/6) στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 με τρία παιχνίδια.

Το βράδυ της Τρίτης (19/6) η Ρωσία έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του 21ου Μουντιάλ, μετά τη νίκη της 3-1 επί της Αιγύπτου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Παράλληλα, ολοκληρώθηκαν τα ματς της πρώτης αγωνιστικής, καθώς για τον 8ο όμιλο, η Ιαπωνία και η Σενεγάλη έκαναν την έκπληξη με τη νίκη τους 2-1 επί των Κολομβίας και Πολωνίας, αντίστοιχα.

WCRussiaMesa

Ωστόσο, αυτά ανήκουν στην… ιστορία, καθώς την Τετάρτη (20/6) συνεχίζεται η… δράση για την φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018. Αρχικά, στις 15:00 η Πορτογαλία θα παίξει απέναντι στο Μαρόκο για τον δεύτερο όμιλο. Η νίκη αποτελεί… μονόδρομο για τις δύο ομάδες, προκειμένου να έχουν ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η συνέχεια θα δοθεί με το ματς της Ουρουγουάης με την Σαουδική Αραβία για τον Α’ όμιλο στις 18:00. Η «σελέστε» θέλει να «κλειδώσει» την πρόκρισή της, κόντρα στους Ασιάτες, κάνοντας το 2Χ2 και να «παλέψει» για την κορυφή του ομίλου, απέναντι στην Ρωσία, στην τελευταία αγωνιστική.

WCPortugalMEsa

Τέλος, η αυλαία της Τετάρτης (20/6) θα πέσει στις 21:00 στο Καζάν. Εκεί, το Ιράν θα αντιμετωπίσει την Ισπανία. Οι Ασιάτες βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με 3 βαθμούς, μετά τη νίκη τους επί του Μαρόκο και θέλουν ένα θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να κάνουν αποφασιστικό… βήμα για την πρόκριση. Από την άλλη, οι «φούριας ρόχας» αναζητούν το πρώτο «τρίποντο» στη διοργάνωση, μετά την ισοπαλία 3-3 στο ντέρμπι με την Πορτογαλία.

Δείτε τις βαθμολογίες των ομίλων εδώ

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

 Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  5-0
15/6  ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-1
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ  
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  
Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ  0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ  3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ  
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  
 Γ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ  0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ  
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  
 Δ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ  
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ  
 Ε' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ  0-1
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ  
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ  0-1
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ  1-0
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ  
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ  
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ  
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ  
 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ  3-0
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ  1-2
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ  
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ  
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ  
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ  
Η' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2 
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ  
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ  
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ Γ1 - Δ2 (49)  
30/6 ΣΟΤΣΙ Α1 - Β2 (50)  
01/07 ΜΟΣΧΑ Β1 - Α2 (51)  
01/07 ΝΙΖΝΙ Δ1 - Γ2 (52)  
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 - ΣΤ2 (53)  
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 - Η2 (54)  
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 - Ε2 (55)  
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 - Ζ2 (56)  
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)  
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)  
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)  
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)  
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)  
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)  
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62  
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 - Νικητής 62  
Βασιλειάδης: «Η Κυβέρνηση απαιτεί να μπουν κανόνες στο ποδόσφαιρο»
Βασιλειάδης: «Η Κυβέρνηση απαιτεί να μπουν κανόνες στο ποδόσφαιρο»
Κορμάρα η Λένα Παπαδοπούλου
Κορμάρα η Λένα Παπαδοπούλου
Εφιαλτικές εξελίξεις: Τουλάχιστον δύο χρόνια στη φυλακή οι Έλληνες στρατιωτικοί (video)
Εφιαλτικές εξελίξεις: Τουλάχιστον δύο χρόνια στη φυλακή οι Έλληνες στρατιωτικοί (video)
Ξάνθη: Τέσσερις οι αρχηγοί για τη νέα σεζόν
Ξάνθη: Τέσσερις οι αρχηγοί για τη νέα σεζόν

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies