Αρμάνι-Άλμπα 74-80: Άλωσαν το Μιλάνο οι Γερμανοί στην παράταση (videos)
Twitter / Alba Berlin

Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου στο Μιλάνο, επικρατώντας 80-74 της Αρμάνι στην παράταση, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 70-70.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στην Ευρωλίγκα, σε ισάριθμα ματς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ταμίρ Μπλατ με καθοριστικά σουτ στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το «συγκρότημα» του Ίσραελ Γκονζάλες ήταν εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (33-16) στο 13’ τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι πίσω από τη γραμμή του τρίποντου. Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 8 στο τέλος του πρώτου μέρους (38-30).

Ένα λεπτό πριν το τέλος της γ’ περιόδου οι Ιταλοί είχαν ροκανίσει τη διαφορά στους 3 (54-51), ωστόσο, μία τεχνική ποινή του Ντέιβις αλλά και το τρίποντο του Τζαλίν Σμιθ έδωσαν «αέρα» 9 πόντων στους Γερμανούς (60-51).

Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η Αρμάνι προσπάθησε να κάνει την ολική επιστροφή. Ο Κέβιν Πάνγκος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους φηπεδούχους στο -4 (66-62) αλλά δύο λεπτά πριν το τέλος, η Άλμπα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (70-65). Όμως, ο Πάνγκος με νέο τρίποντο και ο Κάιλ Χάινς με δύο βολές οδήγησαν το ματς στην παράταση (70-70).

Εκεί, ο Ταμίρ Μπλατ ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 80-74 και αναγκάζοντας την Αρμάνι στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση, τη στιγμή που η Άλμπα έκανε το 2Χ2.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (κ.α.), 74-80.

Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα