Φενερμπαχτσέ - Μπασκόνια 74-79: Βάσκοι «αυτονομιστές» στην Πόλη!

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Μπασκόνια στην έδρα της Φενερμπαχτσέ, αφού επικράτησε με σκορ 79-74 στην Πόλη.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της οκτάδας, ενώ η Φενέρ με την ήττα αυτή παραμένει τέταρτη στην κατάταξη με ρεκόρ 16-9.

Η πρώτη περίοδος βρήκε κυρίαρχη την Φενέρ, όμως με αντεπίθεση στο τέλος οι Βάσκοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο (19-18). Η δεύτερη περίοδος ήταν εξίσου αμφίρροπη, με την Μπασκόνια να ανοίγει ξανά το γκάζι στο τέλος και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-35.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Βάσκοι ήταν ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμά τους (55-61 στο 30’), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τούρκξοι επέστρεψαν από την κόλαση με πρωταγωνιστή τον Μπγκντάνοβιτς έκαναν το εις βάρος τους 60-70, 70-71.  Οι Βάσκοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και τελικά πήραν μια σπουδαία νίκη που τους φέρνει στην έβδομη θέση, ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό και τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα:  18-19, 35-43, 55-61, 74-79

Ρέθυμνο: Ανακοινώθηκε ο Μπαρτ Τζούνιορ
Ολυμπιακός: Με Τουρέ στο Κύπελλο (photo)