Eurobasket 2022: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Τουρκία - «Διέλυσε» τη Βουλγαρία του Βεζένκοφ
FIBA Basketball

Eurobasket 2022: Δεν άντεξε η Βουλγαρία κόντρα στην Τουρκία και υπέστη βαριά ήττα με 87-101.

Ο Βεζένκοφ τελείωσε το ματς με 28 πόντους (10/23 σουτ και 7/7 βολές), 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κοστόφ να είχε 15π., με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μετρά πλέον δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση.

Από την άλλη, η ομάδα του Αταμάν μέτρησε 11/30 τρίποντα και είχε για κορυφαίο τον Οσμάν με 25 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σενγκούν πρόσθεσε άλλους 20π. με 9 ριμπάουντ.

To ματς

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε καλύτερα, ωστόσο η ολιγωρία στην άμυνα επέτρεψε στη Βουλγαρία, όχι μόνο να μείνει κοντά στο σκορ αλλά και να προσπεράσει στο ημίχρονο με 52-50.

Με τον Οσμάν να κάνει τα πάντα οι Τούρκοι πάτησαν «γκάζι» στο τρίτο δεκάλεπτο για να αποκτήσουν και πάλι τον έλεγχο του ματς και να «σβήσουν» τη Βουλγαρία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Βούλγαρους να μην μπορούν να απειλήσουν ξανά την Τουρκία που έφτασε άνετα στη νίκη με 87-101.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101

Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν