EuroBasket 2022: Η Τουρκία λυτρώθηκε (72-68) με Λάρκιν στο φινάλε κόντρα στο Μαυροβούνιο

Ζορίστηκε πολύ η Τουρκία για να κάμψει (72-68) την αντίσταση του Μαυροβουνίου, με τους Λάρκιν, Οσμάν και Κορκμάζ να δίνουν λύσεις στα δύσκολα

Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν... κάηκε η Τουρκία που επικράτησε (72-68) στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022 του Μαυροβουνίου για την 1η αγωνιστική του Α' Ομίλου.

Ο Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους και ο Τσέντι Οσμάν με 15 πόντους έκαναν τη διαφορά για τους Τούρκους, ενώ ο Φουρκάν Κορκμάζ συνέβαλλε τα μέγιστα σημειώνοντας τους τελευταίους 5 πόντους της ομάδας του!

Με χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση ξεκίνησε η αναμέτρηση και το Μαυροβούνιο είχε τον έλεγχο (14-18 στο 10’).

Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και στο +7 (18-25). Τότε, οι Τούρκοι ανέβασαν την πίεση τους και χάρη σε ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 26-25. Η αντεπίθεση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν συνεχίστηκε και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +10 (41-31, στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους με τρίποντα του Σέιν Λάρκιν.

Στην επανάληψη, το Μαυροβούνιο κράτησε σχεδόν 4 λεπτά χωρίς σκορ την Τουρκία και με τον Ντούμπλιεβιτς να ηγείται (σημείωσε 12 πόντους στο τρίτο 10λεπτο) πλησίασε (41-39) στο σκορ και προηγήθηκε με +3 (44-47). Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το Μαυροβούνιο να ξεφεύγει με 66-61, εξαιτίας ενός σερί 8-0 που «έτρεξε» εκείνη την ώρα.

Οι Τούρκοι ωστόσο αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 69-68 χάρη σε καλάθι του Κορκμάζ με 24 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στην κρίσιμη τελευταία επίθεση για το Μαυροβούνιο αστόχησε ο Μιχαΐλοβιτς, με τον Κορκμάζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τρίποντο στο φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68.