Ήττα από τους «Οράνιε» 3-2

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 04 Ιουνίου 2011 23.11

Το νικηφόρο σερί της Εθνικής ομάδας βόλεϊ των ανδρών, στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ σταμάτησε στο Λέικ. Η «γαλανόλευκη» γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Ολλανδία, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο πλαίσιο της 2ης  αγωνιστικής.

Η ελληνική ομάδα, αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1), κατάφερε να γυρίσει το σε βάρος της αποτέλεσμα και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι μπρέικ, όπου αν και προηγήθηκε, τελικά το έχασε με 15-11.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τους Ρουμελιώτη, Στεφάνου, Φιλίποφ, Πελεκούδα, Μαντέκα, Σαρικεϊσογλου. Οι Ολλανδοί κατέκτησαν με 25-19 το 1ο σετ, αφού ήταν καλύτεροι με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει περίπου στα μισά, όταν με ένα σερί 5-0 μετέτρεψαν το 12-10 σε 17-10 και έκτοτε κράτησαν τη διαφορά μέχρι τέλους.

Στο 2ο σετ οι Ολλανδοί, με ανεβασμένη ψυχολογία, μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με δύο πόντους του Βαν Ρέκομ. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με τους Σαρικεΐσογλου και Πετρέα, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με 6-3, που το διατήρησαν μέχρι το τάιμ άουτ (8-5). Η εθνική ανέβασε στο σημείο εκείνο την απόδοσή της και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και πάλι (9-9). Οι δυο ομάδες πορεύονταν μαζί στο σκορ με τους Ολλανδούς να βρίσκονται 1-2 πόντους μπροστά. Ο Πετρέας με μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα διαμορφώνοντας το 20-21. Οι Ρουμελιώτης (22-23) και Σουλτανόπουλος (22-24) «σφράγισαν» την ισοφάριση της ελληνικής ομάδας με 25-23.

Σαφώς βελτιωμένη αμυντικά, η εθνική Ελλάδας κυριάρχησε στην αρχή του 3ου σετ, φτάνοντας με το υπέρ της 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Ολλανδοί, όμως, ισοφάρισαν και οι δυο ομάδες πορεύτηκαν μαζί μέχρι το 2ο (15-16 για την Ελλάδα). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (16-16) και με ένα σερί 6-0 διαμόρφωσαν το 22-16 μετατρέποντας σε εύκολη υπόθεση την κατάκτηση του σετ με 25-18.

Έχοντας κρατήσει ψυχικά αποθέματα και πάθος να γυρίσει το σε βάρος της 2-1, η ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη στο 4ο σετ. Οι Ολλανδοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα. Ο Κοκκινάκης έβαλε την ομάδα σε θέση «οδηγού» (11-10) και με ένα σερί 3-0 έφτασε στο υπέρ της 16-11 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ και έκτοτε η Εθνική δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς να διεκδικήσουν τίποτα περισσότερο, με το σετ να λήγει 25-21, υπέρ της Ελλάδας.

Το τάι μπρέικ άρχισε ιδανικά, με τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να έχουν πάρει προβάδισμα με 2-0, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 10-8. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπντελαζίζ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-18, 21-25, 15-11

Διαιτητές: Φρίγκνε, Σουάν

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Έντουϊν Μπένε): Αμπντελαζίζ 8 (2/4, 4 μπλοκ, 2 ασ), Ραουερντινκ 10 (5/21, , 58% υποδ., 2μπλοκ, 3 άσοι), Βαν Ρέκομ 20 (17/23, 1 μπλοκ, 2 ασ.), Βλαμ 9 (6/10, 3 μπλοκ), Μποντχε 11 (6/12, 4 μπλοκ, 1 ασ), Χούγκεντουρν 24 (21/37, 3 μπλοκ), Σπαριντας (λ) (62% υποδ., 41% άριστ), Σνίπε (33% υποδ.), Ντιέφενμπατς, Γκόμανς, Φρέρικς,

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Πετρέας 12 (10/18, 1 μπλοκ, 1 άσ), Φιλίποφ 1 (1 άσ), Στεφάνου (λ) (50%, 31% άριστ), Πελεκούδας 10 (8/12, 100% υποδ, 1 άσ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 19 (16/36, 2μπλοκ, 1 ασ), Σαρικεϊσογλου 14 (9/19, 4 μπλοκ, 1 ασ), Κοκκινάκης 5 (5/10, 53% υποδ), Μαντέκας 4 (3/5, 33% υποδ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 3 (3/3), Κουρνέτας.