Champions League, βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ζάκσα

Champions League: Τη δεύτερη νίκη του στη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης του βόλεϊ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-0 σετ της Ζάκσα.

Οι Πολωνοί, οι οποίοι είναι οι Πρωταθλητές Ευρώπης τα τελευταία τρία χρόνια δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να μένει… ζωντανός στην υπόθεση της πρόκρισης στα νοκ άουτ.

Η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική την Ζιράτ Μπανκασί στην Τουρκία και σε περίπτωση νίκης επί της πρωτοπόρου του ομίλου, τότε θα πάρει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στα δύο πρώτα σετ, τα οποία πήραν σχετικά εύκολα, 25-18 και 25-19 με τον Ιντάλγκο και Τζούριτς να αποτελούν τα πρώτα… βιολιά.

Στο τελευταίο σετ, η Ζάκσα έβγαλε αντίδραση και πήρε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα 9-8. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και να πάρουν… αέρα τεσσάρων πόντων 19-15. Οι Πολωνοί μείωσαν 20-19, αλλά ο πόντος του Τζούριτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους δύο πόντους (21-19) και η επίθεση του Κουμεντάκη «έκλεισε» τον αγώνα 25-22.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-22

Ολυμπιακός (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/14 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Τζούριτς 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 63% υπ. – 63% άριστες).

Ζάκσα (Τόμας Σαμελβούο): Κάτσμαρεκ 10 (10/22 επ.), Γιάνουζ 2 (2 άσσοι), Βίλτενμπουργκ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Πασίτσκι 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τσιτιγκόι 1 (0/11 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 23% άριστες) / Σότζι (λ, 75% υπ. – 58% άριστες), Μπάνατς (λ), Ζαπλάτσκι, Κλουθ 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ).

17/01, 21:00: Ζιράτ Μπάνκ (Τουρκία) - Ολυμπιακός
17/01, 21:30: Κιέντζερτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Κνακ Ροζελάρε (Βέλγιο)

TA HIGHLIGHTS

Βασίλης Σπανούλης: Κορυφαίος προπονητής του BCL – Η συγκίνηση και το «ευχαριστώ τη γυναίκα μου»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο