Challenge Cup: Ανώτερη η Βισμπάντεν - Ήττα για ΠΑΟΚ που ψάχνει «θαύμα»
Eurokinissi

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ το πάλεψε όσο μπορούσε στα δυο πρώτα σετ, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της γερμανικής Βισμπάντεν (εκ των φαβορί της διοργάνωσης), γνωρίζοντας την ήττα 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Challenge Cup, που διεξήχθη στο «PAOK Sports Arena».

Πλέον, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα πρέπει να ψάξει ένα μικρό «θαύμα» την επόμενη εβδομάδα στη Γερμανία και να νικήσει 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά στο «χρυσό» σετ.

Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον μόνο στο δεύτερο σετ, καθώς στο πρώτο και στο τρίτο οι Γερμανίδες κυριάρχησαν πλήρως με τον ΠΑΟΚ να έχει και αρκετά προβλήματα με τις ιώσεις που ταλαιπώρησαν τις αθλήτριές του τις προηγούμενες ημέρες.

Στο δεύτερο σετ, αν και η Βισμπάντεν προηγήθηκε με 11-15, η είσοδος των Ηλιοπούλου, Γουίλιαμς βοήθησε στο να έρθει η ισοφάριση (στο 15-15 και στο 22-22). Εκεί έγιναν, ωστόσο, μαζεμένα λάθη. Πρώτα χάθηκε η ευκαιρία για κόντρα μπάλα με λάθος στην άμυνα, κατόπιν έγινε κακή πάσα και το σετ «έκλεισε» με λάθος υποδοχή με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό 22-25.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 14-25 (σε 70’)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Βισμπάντεν προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 3 (3/12 επ.), Κυπαρίσση 3 (2/22 επ, 1 μπλοκ, 49% υπ.-26% άριστες), Ντέακ, Τσιόγκα 1 (1/5 επ.), Γουίλιαμς 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 60% υπ.-50% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 4 (4/13 επ., 65% υπ.-47% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ).

Βισμπάντεν (Φρανκ Μπένεντικτ): Μπλάνσφιλντ 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ.-30% άριστες), Γκρόζερ 5 (5/11 επ., 50% υπ.-38% άριστες), Χερέλοβα 13 (9/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ράπαζ 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέρπιτς 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σάιν (λ, 70% υπ.-30% άριστες), Βάσερφαλερ.

Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο