Βόλεϊ, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: «Πράσινο» το ντέρμπι των Γυναικών

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: «Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι στη Volley League Γυναικών, καθώς το «τριφύλλι» επικράτησε 3-2 σετ των «ερυθρόλευκων».

Το παιχνίδι έγινε «κεκλεισμένων των θυρών», έπειτα από απόφαση της ΕΟΠΕ στο «κλειστό» του Μετς και είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι. Τελικά, οι γηπεδούχες έδειξαν αντίδραση και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα 3-1 σετ από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει μπει καλύτερα και με πρώτο… βιολί την Νίζετιχ πήρε προβάδισμα 16-12 και τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ, 25-21.

Στο δεύτερο, οι Σάμανταν και Άτκινσον τράβηξαν το… βάρος στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος από νωρίς έδειξε τις… προθέσεις του και τελικά ισοφάρισε 1-1 με 25-15.

Μάλιστα, οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένες στο τρίτο σετ, κάνοντας την ανατροπή με την Γκρότους και την Άτκινσον να πρωταγωνιστούν και να οδηγούν την ομάδα τους στην ανατροπή με 25-19.

Το τέταρτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά μετά το 8-8 η ομάδα του Πειραιά έκανε σερί 5-0 και έλεγξε τον ρυθμό μέχρι το τέλος, φέρνοντας το ματς στα ίσια 25-19.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 9-5 πριν ακολουθήσει η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, που μείωσε 12-11. Ωστόσο, ο τελευταίος πόντος της Άτκινσον διαμόρφωσε το 15-13 και έδωσε τη νίκη 3-2 σετ στις γηπεδούχες.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13) σε 120'

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 29% άριστες), Άτκινσον 27 (23/55 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (1/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 3 (3/8 επ., 17% υπ. - 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κελεσίδη, Γκρότους 8 (8/15 επ., 62% υπ. - 50% άριστες).

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (5/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (7/11 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/42 επ., 1 άσσος), Μλεΐνκοβα 23 (22/46 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη.

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο