Κύπελλο Ελλάδας, Μίλων - Ολυμπιακός 2-3: «Ερυθρόλευκος» ο τίτλος με τρομερή ανατροπή

Κύπελλο Ελλάδας: Τον 17ο τίτλο στην ιστορία του στη διοργάνωση κατέκτησε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του 3-2 σετ σ’ έναν επικό τελικό απέναντι στον Μίλωνα στο «κλειστό» της Λάρισας.

Το Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ Ανδρών για τη σεζόν 2023-’24 κατέκτησε ο Ολυμπιακός, μια και επικράτησε 3-2 σετ του Μίλωνα, σ’ έναν εξαιρετικό τελικό. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και αμφότερες έφτασαν κοντά στον τίτλο, ο οποίος κατέληξε στους «ερυθρόλευκους», χάρις σε μεγάλες επιθέσεις στο τέλος.

Ο Μίλων ήταν ανταγωνιστικός σ’ όλη τη διάρκεια του τελικού, πήρε το πρώτο σετ 25-19 καθώς προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή, που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Νεοσμυρνιωτών.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να βρει απαντήσεις στο φιλέ, με τους Τζούριτς και Κουμεντάκη να είναι εξαιρετικοί στο μπλοκ, παίρνοντας προβάδισμα 15-10. Ο Γιορντάνοφ προσπάθησε να κρατήσει τον Μίλωνα, αλλά δύο άσοι του Στερν έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο 23-17 και τελικά ισοφάρισαν 1-1 (25-19).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο σετ. Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν βραχεία κεφαλή 21-20, αλλά ένα λάθος του Γιορντάνοφ και δύο μπλοκ του Τζούριτς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος έκανε το 2-1 (25-22).

Ωστόσο, ο Μίλων δεν παράτησε τον αγώνα, έκανε την ανατροπή στην αρχή του τέταρτου σετ, πήρε προβάδισμα 14-11, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν ισοφάρισαν 14-14 και 17-17, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ (25-22).

Στο τελευταίο σετ, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα μπήκε δυνατά, πήρε προβάδισμα 7-3 και έφτασε πρώτη στην αλλαγή του τερέν (8-5) και έφτασαν στο 10-7, λίγο πριν την τελική ευθεία. Ωστόσο, τα δυνατά σερβίς των Ιντάλγκο και Γκουσταβάο χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα, και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με μπλοκ του Τζούριτς στον Γιορντάνοφ (12-11). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πρώτο ματς μπολ στο 14-13, αλλά ο Μίλων ισοφάρισε έπειτα από λάθος θέσεις των Πειραιωτών. Όμως, ο πρώτος χρόνος του Τζούριτς και το μπλολ του Γκουσταβάο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Καστελάνι (16-14).

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16

ΤΑ HIGHLIGHTS

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας

Ο Ολυμπιακός είναι ο πολυνίκης της διοργάνωσης με 17 τίτλους, με τους δεύτερους Ηρακλή και Παναθηναϊκό να μετρούν από έξι κατακτήσεις. Αναλυτικά:

17 ΤΙΤΛΟΙ: Ολυμπιακός (1981, 1983, 1989, 1990, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2001, 2009, 2011, 2013, 2014, 2016, 2017, 2024).

6 ΤΙΤΛΟΙ: Παναθηναϊκός (1982, 1984, 1985, 2007, 2008, 2010), Ηρακλής (2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2012).

5 ΤΙΤΛΟΙ: ΠΑΟΚ (2015, 2018, 2019, 2022, 2023).

1 ΤΙΤΛΟΣ: ΑΕ Νίκαια (2003), Δημόκριτος (1987).

2024: Ολυμπιακός (Καστελάνι)

• Το 1987 στο Κύπελλο δεν έλαβαν μέρος ομάδες της Α΄ εθνικής.
  • Το 1994 το Κύπελλο διεξήχθη υπό μορφή τουρνουά Final-4 στο Λουτράκι, αφιερωμένο στη μνήμη της Μελίνας Μερκούρη. Στο τουρνουά αυτό δεν έλαβαν μέρος οι διεθνείς παίκτες που προετοιμάζονταν με την Εθνική για το Κοσμοβόλεϊ της Αθήνας.
  • Για οικονομικούς, κυρίως, λόγους δεν έγιναν διοργανώσεις το 1986, το 1988, το 1991, το 1995 και το 1996.
  • Από το 1998 έως το 2002 η τελική φάση του Κυπέλλου έγινε με τη μορφή Final-4.
  • Από τo 2003 μέχρι και τo 2007 η τελική φάση διεξήχθη υπό τη μορφή Final-8.
  • Το 2020 και το 2021 η διοργάνωση δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας με την Covid-19.

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena