«Ένιωσα ότι με πρόσβαλε»

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 02 Απριλίου 2011 21.38

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιάννης Λάιος, μετά το τέλος του αγώνα και την ήττα που γνώρισε η ομάδα του από τον Ολυμπιακό με 3-2, έκανε αναφορά για λάθη στη διαιτησία, ενώ φάνηκε ενοχλημένος από το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Καλμαζίδης στο τελευταίο σετ.

«Σε ένα παιχνίδι γίνονται πολλά, φτάσαμε στον τελευταίο πόντο στο τρίτο σετ για να πάρουμε το παιχνίδι. Οι φάσεις δεν μας θέλανε, αν η επίθεση του Γιορντάνοφ δεν ήταν μπλοκ και αν το καρφί που ήταν άουτ ενώ ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ λίγο νωρίτερα, θα ήταν διαφορετικά. Άνθρωποι είναι όμως και κάνουν λάθη. Μετά τραυματίστηκε ο Λάππας με αποτέλεσμα να αποδιοργανωθούμε τελείως. Η ομάδα ήταν καλή στον αγωνιστικό χώρο, άσχετα αν χάσαμε το 3ο σετ. Αυτό που είδατε σήμερα ήταν η προπόνησή μας, δεν έχουμε παίξει άμυνα ακόμα.

Με τον τρόπο που ήρθε η ήττα θα βοηθήσει τα παιδιά να ετοιμαστούν καλύτερα για τη συνέχεια. Θα έχουμε νέους αγώνες με τον Ολυμπιακό και νομίζω ότι όταν γνωρίζονται οι ομάδες μεταξύ τους γίνονται καλύτερα παιχνίδια. Καλύτερα έτσι, θα... γλιτώσουμε και τα αεροπλάνα!».

Ερωτηθείς για τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό είπε: «Εγώ ξέρω για το σημερινό αγώνα. Παίζεις για 5 ώρες και είναι μια ενέργεια που κάνει τη διαφορά. Τι άλλο να εξηγήσω;».

Αναφορικά με τον τραυματισμό του Λάππα υπογράμμισε: «Δεν ξέρουμε τι έχει. Θα τον πάμε στο ιατρείο και αν δεν μπορέσει να συνεχίσει, θα μείνουμε με δύο ακραίους πράγμα που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να αντέξουν τους συνεχόμενους αγώνες».

Τέλος, για το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Καλμαζίδης στο τελευταίο σετ τόνισε: «Είναι σαν να με προσβάλει, έχει 7-8 πόντους διαφορά, τι τάιμ άουτ; Εκεί αφήνεις να τελειώσει και στο τέλος λες ότι έχεις να πεις. Γι' αυτό δεν πήγα στον πάγκο κι έμεινα στην άκρη».