Νίκη Ηρακλή με παράπονα

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου 2011 23.03
Ο Ηρακλής πέτυχε την τρίτη φετινή του νίκη επί του Άρη (3-2), ο οποίος διαμαρτύρεται για τη διαιτησία.

Καλύτερη ευκαιρία για να «σπάσει» το αρνητικό σερί του απέναντι στον Ηρακλή (τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες φέτος) δύσκολα θα βρει ο Άρης.
Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 7-0 και 18-11 στο 1ο σετ και με 13-9 στο τάι μπρέικ, σετ που τελικά έχασαν μαζί με το παιχνίδι. Οι «κυανόλευκοι» έφυγαν νικητές με 3-2 από τα Βασιλικά, έστω κι αν η απώλεια του βαθμού τους κόστισε την πρώτη θέση της βαθμολογίας, η οποία από σήμερα (26/2) ανήκει στον Παναθηναϊκό.

Μετά την ανατροπή του Ηρακλή στο 1ο σετ, οι γηπεδούχοι απάντησαν μετατρέποντας το 21-21 σε 25-21, αυτό όμως που σημάδεψε το 2ο σετ ήταν η αποβολή του Σαρικεΐσογλου με κόκκινη, αποτέλεσμα της διαμάχης του με τον Μπίλιγνκς.
Ο Άρης έχει πολλά παράπονα από τις αποφάσεις της διαιτησίας στο τάι μπρέικ, όπου προηγήθηκε και πάλι με μεγάλη διαφορά (6-1, 13-9), αλλά κατάφερε να τη χάσει. Οι «κίτρινοι» διαμαρτύρονται για την προτελευταία φάση του αγώνα, την επίθεση του Σιριάνις στο 13-15, την οποία ο διαιτητής καταλόγισε άουτ, πριν ο Μπίλινγκς τελειώσει με δικό του πόντο το ματς.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-20, 23-25, 13-15.

ΑΡΗΣ (Οικονομίδης): Τερζής 4, Κάμπος 13 (9/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 58% άριστες), Ρουμελιώτης 25 (22/38 επ., 3 άσοι), Τακουρίδης 10 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κιόσης 13 (10/18 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 10 (8/18 επ., 1 άσο, 74% υπ. - 52% άριστες), Σάμαρτζιτς -λ (63% υπ. - 50% άριστες) / Σαρικεΐσογλου 3, Τζελάτης, Δημητριάδης, Ριζόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 21 (13/21 επ., 7 άσοι, 33% υπ. - 29% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Κιρόγκα 14 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 50% άριστες), Μπίλινγκς 14 (11/20 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 50% υπ. - 35% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Χαραλαμπίδης, Πιπέργιας, Κράβαρικ 2 (2 άσοι), Γκόρτσανιουκ 1.

«Διάσωση του Ηρακλή από τους διαιτητές»

«Υπήρξε διάσωση του Ηρακλή από τους διαιτητές. Η σημερινή μας ήττα οφείλεται κατά 49% στα δικά μας λάθη και κατά 51% στα σφυρίγματα των διαιτητών. Δεν υπάρχουν κακά παιδιά μόνο στον Άρη, αλλά και στον Ηρακλή», τόνισε ο προπονητής του Άρη, Γιώργος Οικονομίδης, ενώ ο Φρέντι Μπρουκς δήλωσε: «Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να παίζουμε καλά και αυτό δεν γίνεται στα τελευταία παιχνίδια. Κρατάμε όμως την νίκη και το ότι ανατρέψαμε το εις βάρος μας σκορ. Πρέπει να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Δεν έχουμε διάρκεια σε όλο το παιχνίδι και αυτό με προβληματίζει περισσότερο. Πλέον έχουμε μπροστά μας έναν αγώνα χωρίς επιστροφή με τον ΠΑΟΚ».