Australian Open: Πρόκριση αλλά με χαμένο σετ για Νόβακ Τζόκοβιτς
EPA/LUKAS COCH, ΑΜΠΕ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντιμετώπισε προβλήματα για ένα σετ, το οποίο μάλιστα έχασε στο τάι μπρέικ, απέναντι στον Γάλλο Ενζό Κουακό, αλλά πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Australian Open.

Ο Σέρβος τενίστας, ο οποίος κυνηγά τον δέκατο τίτλο της καριέρας του στο Australian Open και 22ο συνολικά σε τουρνουά Grand Slam, φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στο μηρό κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, όπου δεν έπαιξε όπως θα μπορούσε, υποχρεώθηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ, το οποίο τελικά έχασε με 7-5 από το Νο 190 της παγκόσμιας κατάταξης.

Το σετ αυτό, όμως, αποδείχτηκε απλά μία παρένθεση, καθώς ο «Νόλε» κυριάρχησε στο υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 6-1, 6-7, 6-2, 6-0.

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς θα είναι ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο 27 στο ταμπλό του τουρνουά), ο οποίος νωρίτερα αντιμετώπισε έναν άλλο Σέρβο, τον Λάζλο Τζέρε, και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση 6-3, 6-2, 6-0 στο Australian Open.