Παγκόσμιο εφήβων πόλο: Ηττα στο φινάλε για την Ελλάδα, έμεινε εκτός μεταλλίων

«Πικρή» ήττα με 9-8 γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των εφήβων από την Ισπανία, στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ18 του Βελιγραδίου, μένοντας εκτός διεκδίκησης μεταλλίων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «λύγισε» στις λεπτομέρειες απέναντι στους Ιβηρες, μετά από ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 5-4 με γκολ του Μαθιόπουλου, στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου, αλλά μετά έμεινε «άσφαιρη» για περίπου 12,5 αγωνιστικά λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-5. Ο Ανδρέας Μπιτσάκος με τρία τέρματα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (8-8), 1΄23΄΄ πριν τη λήξη, αλλά το γκολ του Ιμπάνιεθ στα 44΄΄ (σε παίκτη παραπάνω) έκρινε την αναμέτρηση. Στην τελευταία επίθεσή της η εθνική κέρδισε αποβολή, αλλά δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει.

Το συγκρότημα του Ηλία Μαχαίρα θα παίξει πλέον για τις θέσεις 5-8 και την Πέμπτη (18/8, 17:00) θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, που νωρίτερα ηττήθηκε 11-4 από την Ουγγαρία.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 3-3, 1-1, 1-2, 3-3

Η σύνθεση της εθνικής: Δαμίγος, Δευτεραίος, Νικολαϊδης, Σάλεχ, Αλμύρας, Καστρινάκης 1, Χρ. Μπιτσάκος, Ανδρ. Μπιτσάκος 5, Μύριλος, Μαθιόπουλος 1, Σπάχιτς, Κανδανολέων 1, Παρτσόγλου

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης