Ευρωπαίος Παναθηναϊκός! Στους «16» με επική νίκη επί της Μακάμπι (photos+video)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε δεύτερη νίκη (3-1 σετ) σε ματσάρα κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήρε την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup, με μεγάλο του όπλο το μπλοκ.

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού μετά από 10 χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις συνοδεύτηκε με μια σπουδαία πρόκριση!

Οι «πράσινοι» μετά το 3-2 στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι, επικράτησαν και στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1 σετ, σε ένα σπουδαίο ματς και πήραν το εισιτήριο για τους «16» του Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέτυχε την ιστορική νίκη με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς προηγήθηκε με 2-1 χάρη στο εκπληκτικό του μπλοκ, αλλά το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε... θρίλερ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο σετ μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα (3-8) και μάλιστα προηγήθηκε με 19-18 για πρώτη φορά στο σετ. Η Μακάμπι αντέδρασε και είχε δύο σετ μπολ (22-24), αλλά το τριφύλλι με τη βοήθεια του κόσμου του ισοφάρισε και εν τέλει σε ένα δραματικό φινάλε πήρε το σετ με 31-29 και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 21-25, 25-16, 31-29