ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1 (photos)

Σε έναν φοβερό πρώτο τελικό στην κατάμεστη Πυλαία, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό έχοντας τον Ερνάντο Γκόμες σε απίθανη κατάσταση!

Σε ένα ματς – διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στους τελικούς της Volleyleague. Οι Θεσσαλονικείς έχοντας ώθηση από τον κόσμο τους που κατέκλυσε την Πυλαία, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Ολυμπιακού. Στο πρώτο σετ, μάλιστα, ο «δικέφαλος του Βορρά» έδειξε πως θα πάρει… εύκολα το παιχνίδι, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν. Δυσκόλεψαν αφάνταστα τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, το οποίο τελείωσε 33-31 (!) για τους Θεσσαλονικείς ενώ εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο τρίτο σετ και το κατέκτησαν, μπαίνοντας ξανά στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε έναν… εκστασιασμένο Γκόμες ο οποίος δεν σταματούσε ούτε στα μπλοκ, ούτε στις υποδοχές και έκανε… σμπαράλια την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Βενεζουελάνος σούπερ σταρ σταμάτησε στους 36 πόντους και έδωσε τα πάντα έτσι ώστε ο ΠΑΟΚ να κάνει το πρώτο βήμα στους φετινούς τελικούς. Στον αντίποδα, ο Κοόιστρα δεν ήταν αυτός που περίμενε ο Καζάζης, με τον Ντιάτσκοφ να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι έχοντας 23 πόντους. Το επόμενο ραντεβού των δυο, είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (26/04), στις 17:00 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Φορτσάτος ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος το ματς στην «φλεγόμενη» Πυλαία και κατάφερε να πάρει προβάδισμα (0-3), αλλά σταδιακά ο ΠΑΟΚ άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς σταθεροποίησαν την υποδοχή τους και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός κρατήθηκε από το μπλοκ και προηγήθηκε 6-2, βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τελικά το προβάδισμα. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με όπλο το φοβερό σερβίς, με έξι άσσους στο πρώτο σετ, προσπέρασε 8-7 κι έκτοτε δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ με τον Κουρνέτα να μοιράζει έξυπνα το παιχνίδι ανάμεσα σε κεντρικούς και διαγώνιους, πήρε τους πόντους που ήθελε και την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός είχε τους περισσότερους παίκτες του εκτός κλίματος αγώνα. Αυτό ήταν αρκετό για να κάνει το 1-0 ο «δικέφαλος του Βορρά» σε 23’ με το 25-16 του πρώτου σετ.

Σετ… θρίλερ

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός άρχισε ακριβώς όπως και στο πρώτο. Είχε καλύτερη συγκέντρωση, καλύτερο μπλοκ και εύστοχες επιλογές στην επίθεση με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει ρυθμό για αρκετή ώρα. Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του σετ και να οδεύουν προς την ισοφάριση. Προηγήθηκαν 6-2 και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Ρανγκέκ και τον Σαφράνοβιτς, μένοντας… ζωντανός στο σετ. Από το δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ κι έπειτα, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ, αλλά ο Γκόμες κράτησε σε όλα τα δύσκολα σημεία τον «δικέφαλο του Βορρά». Ο Ντιάτσκοφ έκανε το ίδιο για τον Ολυμπιακό και παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου στην Πυλαία, με τον Βενεζουελάνο να οδηγεί τελικά τους γηπεδούχους στο 33-31 και το 2-0 σετ.

Αντίδραση Ολυμπιακού

Με την ίδια τακτική, των δυο προηγούμενων σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε και στο τρίτο και τελευταίο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά δεν έκαναν τα λάθη των προηγούμενων σετ και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Ο ΠΑΟΚ είχε να αντιμετωπίσει τη βελτίωση του Ολυμπιακού σε μπλοκ και υποδοχή, αλλά και την απουσία του Σαφράνοβιτς που έμεινε στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων στον αγκώνα. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» τριών πόντων από την αρχή και τον διατήρησε ως το τέλος του σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κατάφερε σε κρίσιμα σημεία να σταματήσει τον Γκόμεζ, ο οποίος επιθετικά ήταν ό,τι είχε ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει το σετ 25-20 και να μειώσει σε 2-1 στην Πυλαία.

Όλα τα λεφτά ο Γκόμες

Το τέταρτο σετ, άρχισε εντελώς… ανάποδα από τα προηγούμενα. Ο Καλμαζίδης έβαλε ξανά στο ματς τον Σαφράνοβιτς, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ αποφασισμένος για να τελειώσει το ματς και το έκανε. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που έφτασαν αυτή τη φορά, για πρώτη στο ματς, στο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Ο Καζάζης προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα και να βελτιώσει το μπλοκ και την ψυχολογία της ομάδας του, με τον Τζελάτι και τον Ντιάτσκοφ να δίνουν λύσεις και να φέρνουν δυο φορές στον πόντο τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε το… πυρηνικό όπλο που λέγεται Ερνάντο Γκόμες! Ο άσος από τη Βενεζουέλα πήρε όλες τις μεγάλες μπάλες, πέρασε τις επιθέσεις που έπρεπε και με το 25-23 του τέταρτου σετ σηματοδοτήθηκε το 3-1 για τον ΠΑΟΚ και το 1-0 στη σειρά των τελικών!

Τα σετ: 25-16, 33-31, 20-25, 25-23

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -31% άριστες), Παντακίδης 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 36 (34/53 επ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 12 (5/7 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 73% άριστες)/ Γκαράς (λ, 68% υπ -38% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 50% υπ -33% άριστες), Καρασαββιδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -28% άριστες), Γιούρισιτς 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (20/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ -43% άριστες), Προύσαλης 1 (άσσος), Κόιστρα 17 (13/32 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 60% υπ -36% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου, Τζελάτης 4 (4/8 επ).