Α1 Γυναικών: «Ερυθρόλευκο» το νταμπλ

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό στο «κλειστό» του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη μετά το «μπρέικ» στη Νέα Φιλαδέλφεια στον τρίτο τελικό, επικράτησε για τρίτη φορά της Ένωσης στην σειρά και με συνολικό σκορ 3-1 νίκες πανηγύρισε το πρωτάθλημα και συνάμα το νταμπλ, μια και νωρίτερα στην χρονιά είχε πανηγυρίσει και το Κύπελλο Ελλάδας.

Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν δυνατά στον αγώνα και από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους, προκειμένου να μην αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι «ερυθρόλευκες» ουσιαστικά «αγκάλιασαν» το τρόπαιο στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κατέκτησαν με σχετική ευκολία απέναντι στις «κιτρινόμαυρες» που βρήκαν πολλά προβλήματα κυρίως στην υποδοχή.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη πήρε το πρώτο σετ 25-14 και το δεύτερο 25-20 και ουσιαστικά είχαν κάνει ένα σημαντικό… βήμα για την κατάκτηση της κούπας. Στο τρίτο σετ, η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να μειώσει. Η ΑΕΚ είχε πάρει το προβάδισμα στην αρχή, 9-7 ωστόσο, ένα λάθος γύρισμα και μία κόκκινη κάρτα στον Ρουμελιώτη έφεραν την ισοφάριση και νέο σερί οι «ερυθρόλευκες» πήραν… κεφάλι στο σκορ και δεν το… άφησαν, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-21.

Ολυμπιακός: «Πήγαν το ποδόσφαιρο 30 χρόνια πίσω»
ΟΦΗ – Ολυμπιακός: Νέα ένταση και φωτοβολίδες στην αστυνομία! (photos)
Σοκ στη Γαλλία: Μαθητής σημάδεψε με όπλο την καθηγήτριά του μέσα στην τάξη (video)
ΟΦΗ-Ολυμπιακός: 1-0: Το γκολ του αγώνα και οι καλύτερες φάσεις (video)