NHL: Άγριο ξύλο στο Βανκούβερ (videos)

Με πέντε καυγάδες και οκτώ αποβολές ξεκίνησε το ματς των Βανκούβερ Κανάκς με τους Κάλγκαρι Φλέιμς, το οποίο πήραν οι μεν στα πέναλτι.

Από την… εναρκτήρια φάση της αναμέτρησης μοιράστηκαν 152 λεπτά ποινής, πέρα από τις οκτώ αποβολές, αλλά στη διακοπή ανάμεσα στο πρώτο και δεύτερο 20λεπτο ο προπονητής των Κανάκς, John Tortorella, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια των αντιπάλων με ιδιαίτερα άγριες διαθέσεις, όπως μαρτυρά το παρακάτω βίντεο. Στη συνέχεια του επεισοδιακού αγώνα, μάλιστα, ο Henrik Sedin των νικητών αποχώρησε τραυματισμένος, ενώ στον πέμπτο γύρο των πέναλτι ο Chris Higgins σημείωσε τη νικητήρια εκτέλεση. Τα παράδοξα της βραδιάς επεκτάθηκαν με περίεργο, τουλάχιστον, γκολ του Niklas Kronwall, το οποίο διαμόρφωσε 2-2 των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς με τους Λος Άντζελες Κινγκς, 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ τα «κόκκινα φτερά συνέχισαν και πήραν τον επιπλέον βαθμό στα πέναλτι!

Από την πλευρά τους, οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς κέρδισαν με 5-3 τους Μόντρεαλ Κανάντιενς στον κλασικό αγώνα του NHL, που περιείχε και… πειράγματα, ενώ οι Άναχαϊμ Ντακς επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα με 3-2 στο «Scottrade Center» των Σέιντ Λούις Μπλους και ο Nick Holden «έγραψε» δύο γκολ στο 5-4 των Κολοράντο Άβαλανς με τους Νάσβιλ Πρέντατορς. Χάρη σε δύο γκολ του Alexander Semin και ισάριθμες ασίστ του Eric Staal, οι Καρολάινα Χαρικέινς κατέβαλαν τους Φλόριντα Πάνθερς με 3-2, ενώ δύο τέρματα πέτυχε και ο Andrej Meszaros στο 6-4 των Φιλαδέλφεια Φλάιερς επί των Νιου Γιορκ Άιλαντερς

Ακόμα, το τρίτο γκολ στην καριέρα του 27χρονου Nate Prosser αποτέλεσε το «χρυσό» στο 3-2 των Μινεσότα Ουάιλντ με τους Ντάλας Σταρς στην παράταση, ενώ οι Κολόμπους Μπλου Τζάκετς χρειάστηκαν πέναλτι έπειτα από 3-3 με τους Μπάφαλο Σέιμπερς, αλλά δημιούργησαν σερί έξι νικών. Τέλος, οι Φίνιξ Κογιότες επιβλήθηκαν με 3-2 των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.