Βόλος-ΑΕΚ 0-3: Λιβάι και Ένωση έτοιμοι για Champions League (Videos)

Βόλος-ΑΕΚ 0-3: Ασταμάτητος ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε δύο φορές, σε πολύ καλό δρόμο η Ένωση του Αλμέιδα - Ντεμπούτο για τον Πισάρο.

Πολύ καλό βαθμό ετοιμότητας έδειξε για ακόμη ένα φιλικό η ΑΕΚ. Η Ένωση έπαιξε στο Πανθεσσαλικό με τον Βόλο, έχοντας κατά διαστήματα τα στοιχεία που θέλει να βλέπει ο Ματίας Αλμέιδα απ’ την ομάδα του και τελικά επικράτησε εύκολα με 3-0. Εκπληκτικός για ακόμη ένα ματς ο ασταμάτητος Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ, ο Μαχαίρας το τρίτο.

Για την Ένωση αγωνίστηκε για πρώτη φορά κάνοντας ανεπίσημο ντεμπούτο ο Πισάρο. Ο Μεξικανός χειροκροτήθηκε και είχε κι ευκαιρία να σκοράρει. Ο Βόλος απ’ την άλλη, είναι δεδομένο πως ακόμη χρειάζεται δουλειά ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Το ματς άρχισε με εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά στο 16’ ο Ζίνι γύρισε μετά από τη λάθος εκτίμηση του Κόστιτς και ο Λιβάι με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1. Έξι λεπτά μετά, ο Μοχαμαντί έκανε το γύρισμα και ο επιθετικός της Ένωσης με τη μία έκανε το 0-2.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να κυριαρχεί και τον Βόλο να προσπαθεί κυρίως με κάποια στατικά και ένα σουτ του Τρουιγιέ στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος έγιναν πολλές αλλαγές και ο Πισάρο έκανε την πρώτη του εμφάνιση μπαίνοντας στο 46’.

Ο Μαχαίρας στο 61’ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-3. Δέκα λεπτά μετά, ο Πισάρο είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ απ’ τον Παπαδόπουλο.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά παρότι ο ρυθμός του ματς έπεσε.

Βόλος: Κόστιτς (61' Παπαδόπουλος), Μύγας (76' Τάχατος), Κρούζλιακ, Σιέλης (42' λ.τρ. Ασλανίδης), Κίτσος (66' Λούνα), Τσοκάνης (61' Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (76' Μεταξάς), Τρουιγιέ (76' Καραγιάννης), Ντέλετιτς (46' Άλχο), Μραζ (46' Κόμπα), Μωραΐτης.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γιόνσον, Ζίνι, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Γεμπόα, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Πισάρο, Μαχαίρας, Άμραμπατ, Φαν Βέερτ.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ένσταση για τη φάση του Λεσόρ
Παναθηναϊκός AKTOR: Το έχασε μέσα από τα... χέρια του Ναν
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Video με πώς ξεκίνησε το επεισόδιο στην Τούμπα – Αυτό έκανε έξαλλο τον Αλμέιδα (videos)
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: «Αυτοί μιλούν για ηθική, κουνάνε το δάχτυλο και απαιτούν διώξεις» | Η «απάντηση» Τσατάλη