ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-1: Σήκωσε... τοίχο ο Ερνάντεζ (video)

Με εκπληκτική εμφάνιση του Ερνάντεζ ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Τούμπα - Μοιραίος ο Αθανασιάδης για τον ΠΑΟΚ.

Ο Βενεζουελάνος τερματοφύλακας των Αρκάδων ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς με εξαίρεση το γκολ του Στοχ στο 59’ με το οποίο ο «Δικέφαλος» απάντησε στο τέρμα του Μπαράλες στο 12’ είχε τον… αντίλογο σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να τον νικήσουν, με αποκορύφωμα στο τέλος, όταν είπε… τριπλό «όχι» σε προσπάθειες των Αθανασιάδη και Στοχ, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τούμπα στην πρεμιέρα των play offs.

Ουσιαστικά, μετά την ολοκλήρωση την πρώτης… μέρας στο… μίνι πρωτάθλημα, η κατάταξη στην βαθμολογία δεν άλλαξε, καθώς ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε και το ματς του Ατρόμητου με τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι. Έτσι, ο ΠΑΟΚ μαζί με τους Περιστεριώτες και τους «πράσινους» έχουν 3 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες ακολουθούν με έναν πόντο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τους Πελοποννήσιους δεν ήταν μόνο το νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά και η καλή εμφάνιση, προκειμένου να επιστρέψει η ηρεμία στα αποδυτήρια, έπειτα από την απώλεια του Κυπέλλου, αλλά και των όσων έγιναν μετά τον τελικό του ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη εμφανίστηκαν με σαφώς επιθετικούς προσανατολισμούς και προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο, ήταν νευρική στην τελική προσπάθεια.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στο 12’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπαράλες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκόνδρα από τα δεξιά, μια και ο Έλληνας αμυντικός σκόνταψε στην προσπάθειά του να προστατέψει την μπάλα και με σουτ στην κίνηση, ο Αργεντίνος επιθετικός του Αστέρα νίκησε τον Γλύκο και έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια, ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να αντιδράσει. Ανέλαβε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναζήτησε τον τρόπο διάσπασης της άμυνας των Αρκάδων. Στο 16’ ο Ερνάντεζ πρόλαβε τον Στοχ, πριν αυτός γίνει αποδέκτης της κάθετης μπαλιάς του Νάτχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σλοβάκος δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, ο Ουσέρο έδιωξε προ του τερματοφύλακά του, αλλά ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Βενεζουελάνο πορτιέρο, που μάζεψε την μπάλα.

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, οι προσπάθειες των Μάρτενς (22’), Στοχ (28’) από πλευράς ΠΑΟΚ και Καράσκο (25’) για τους φιλοξενούμενους δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα, οι Αρκάδες να πάνε προηγούμενοι 1-0 στα αποδυτήρια και οι οπαδοί του «Δικέφαλου» ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Γεωργιάδης θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Βούκιτς στην θέση του Μάρτενς. Οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν την πίεση προς την εστία του Ερνάντεζ και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 59’ με τον Στοχ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του Νάτχο μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην κίνηση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Αστέρα.

Μετά το γκολ, ο «Δικέφαλος» έγινε ακόμα πιο επιθετικός, κάτι που βοήθησε και η είσοδος του Κουλούρη στον αγωνιστικό χώρο. Ο νεαρός επιθετικός δεν βρήκε στόχο στην κεφαλιά του στο 63’ ενώ στο επόμενο λεπτό, η νέα κεφαλιά, αυτή την φορά από τον Ινσαουράλδε, πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ερνάντεζ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο τερματοφύλακας του Αστέρα σήκωσε… τοίχο μπροστά από την εστία του και με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε τον βαθμό για τους φιλοξενούμενους. Στο 66’ είχε απάντηση στο σουτ του Στοχ και δέκα λεπτά αργότερα, απέκρουσε και την προσπάθεια του Κουλούρη. Στο 82’ το φάουλ του Τζαβέλλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και όπως είναι εύκολα αντιληπτό, τα τελευταία λεπτά είχαν έντονο το… στοιχείο της αγωνίας.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει το δεύτερο τέρμα για τη νίκη, ενώ οι Αρκάδες θέλησαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα, όμως όταν είχαν τις ευκαιρίες δεν αντέδρασαν σωστά στην τελική πάσα. Και… φτάνουμε λίγα λεπτά πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αθανασιάδης βγήκε στην κόντρα, έκανε το πλασέ αλλά ο Ερνάντεζ απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης, ο πορτιέρο του Αστέρα απέκρουσε με το πόδι την καρφωτή κεφαλιά του Κλάους, από σέντρα του Κουλούρη, ο Τζαβέλλας πήρε το ριμπάουντ, έκανε άμεσα το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και στην συνέχεια, ο Ερνάντεζ έδιωξε και πάλι το σουτ του Στοχ από το ύψος της περιοχής.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}0f07d6c516{/coveritlive}

Εθνική Ελπίδων: Δοκιμασία στο Εδιμβούργο
Όραση: Πώς επηρεάζεται από τον τρόπο ζωής (βίντεο)
Για το 9/9 η Ιταλία
Live Streaming η «Πράσινη Ώρα»

Το πρώτο ζώο που θα δεις στην φωτογραφία αποκαλύπτει την προσωπικότητά σου (photos)

Ελένη Μενεγάκη: Η απίστευτη αποκάλυψη για τον γάμο της! (Photos-Video)

Η Δήμητρα στον Αιγόκερω - Τι φέρνει στα 12 ζώδια

Μόλις αποκαλύφθηκε η κρυφή σχέση του Ντάνου με παίκτρια του GNTM που γνωρίζουμε καλά (video)

Αυτοκίνητο: Οι καλύτερες πόλεις για τους οδηγούς στον κόσμο – Σε ποια θέση είναι η Αθήνα;

Καρκίνος παχέος εντέρου: Τα 5 σημάδια-κλειδιά του «νεανικού» καρκίνου (εικόνες)

NBA: Δεν σταματά τα ρεκόρ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (video)

Κατερίνα Παπουτσάκη - Τζένη Θεωνά: Μαμάδες εν δράσει! Δείτε τι έκαναν χθες μαζί (pics)

Θέλετε καθαρές τις αρτηρίες σας για πάντα και χωρίς χοληστερίνη; Τότε πρέπει να τρώτε αυτές τις 10 τροφές... (video)

Οι μεγαλύτερες δικαιολογίες που λένε οι παντρεμένοι άντρες για να... απατήσουν!