Serie A: «Αυτοκτονία» Μπενεβέντο που είναι μια… ανάσα απ’ τον υποβιβασμό!

Serie A: Ισοφαρίστηκε απ’ την υποβιβασμένη Κροτόνε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενεβέντο (1-1) και μόνο με θαύμα θα σωθεί-Νίκη 1-0 της Σαμπντόρια στην έδρα της Ουντινέζε σε αδιάφορη αναμέτρηση.

Η Μπενεβέντο του Φίλιπο Ιντζάγκι είναι με το… 1,5 πόδι στη Serie B. Κι αυτό γιατί δεν κατάφερε να νικήσει την υποβιβασμένη Κροτόνε, δεχόμενη γκολ στο 90+3’! Έτσι οι γηπεδούχοι παρέμειναν με μία νίκη σε 18 αναμετρήσεις στο δεύτερο γύρο του Καμπιονάτο και πλέον κυνηγούν ένα… θαύμα για να τη γλιτώσουν.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά στην αναμέτρηση για τη Μπενεβέντο. Ο Λαπαντούλα στο 13’ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 24’ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη ο Γκόλεμιτς! Παρότι είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα για πάνω από 65 λεπτά, παρότι ήταν μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι που «καίγονταν» για τη νίκη κατόρθωσαν να ισοφαριστούν απ’ τον Σίμι στο 90+3’! Με το 1-1 να τους φέρνει πολύ κοντά στη Serie B!

Με το αποτέλεσμα αυτό, είναι οριστική η σωτηρία της Κάλιαρι, με την ομάδα του Λυκογιάννη να μην έχει άγχος στις δύο τελευταίες της αναμετρήσεις. Η Μπενεβέντο έχει 32 βαθμούς και βρίσκεται στην 18η θέση, ενώ η Τορίνο βρίσκεται στους 35 έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Πλέον, για να γίνει το… θαύμα για την Μπενεβέντο, θα πρέπει να νικήσει την Τορίνο τελευταία αγωνιστική και ταυτόχρονα να ηττηθεί η «Γκρανάτα» απ’ την αδιάφορη Λάτσιο την ερχόμενη Τρίτη.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ 0-1

Νίκη γοήτρου πήρε η Σαμπντόρια που επικράτησε 1-0 στην έδρα της Ουντινέζε. Οι δύο ομάδες δεν έχουν κάποιο στόχο πέρα απ’ το καλύτερο δυνατό… πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Ο Κουαλιαρέλα με πέναλτι στο 88’ σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς, που έφερε την Σαμπντόρια στους 49 βαθμούς και την 9η θέση, ενώ η Ουντινέζε είναι 12η με 40.

Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)