Άρσεναλ-Τσέλσι: «Κανονιές» στο Λονδίνο και ανατροπή δεδομένων, 55 μέρες μετά (videos)

Με ένα πέναλτι και μια φαουλάρα η Άρσεναλ ανέτρεψε τα προγνωστικά και προηγήθηκε 2-0 της Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο του μεταξύ τους ντέρμπι, ενώ ο Σακά πέτυχε ονειρικό γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Μετά από σχεδόν δύο μήνες (55 μέρες για την ακρίβεια) από την τελευταία νίκη της στην Premier League, όταν και για τελευταία φορά επίσης είχε προηγηθεί σε δικό της αγώνα, η Άρσεναλ κατάφερε να κάνει την έκπληξη στο λονδρέζικο ντέρμπι της «Boxing Day».

Με πέναλτι του Αλεξάντρ Λακαζέτ, το οποίο κέρδισε ο Τίρνεϊ, παραβίασε την εστία του Μεντί και έβαλε μπροστά την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα στο 34’.

Μάλιστα, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και δεύτερη «κανονιά» με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Το κερασάκι στην τούρτα, βέβαια, ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα γκολ-όνειρο του Σακά:

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ