Premier League: Ανατροπή και θρίαμβος της Γουέστ Χαμ στην έδρα της Λιντς! (Photos & Video)

Premier League: Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Γουέστ Χαμ επικράτησε στο «Έλαντ Ρόουντ» της Λινς με 2-1!

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η 12η αγωνιστική του Αγγλικού Πρωταθλήματος για την Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» πήραν σπουδαία νίκη μέσα στο «Έλαντ Ρόουντ» επί της Λιντς! Μάλιστα κάνοντας ανατροπή στο σκορ (2-1). Αποτέλεσμα που φέρνει τους Λονδρέζους σε ξεκάθαρη τροχιά Ευρώπης!

Η Λιντς ήταν αυτή που με το… καλησπέρα μπήκε μπροστά στο σκορ. Με περιπετειώδη τρόπο μέσω ενός πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές! Στο 2’ ο Φαμπιάνσκι ανέτρεψε τον Μπράμφορτ και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση. Ο Κλιχ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει!

Μετά από εξέταση του VAR, όμως, διαπιστώθηκε πως ο Φαμπιάνσκι δεν πατούσε τη γραμμή την ώρα της εκτέλεσης. Έτσι διατάχθηκε η επανάληψη με τον Κλιχ αυτή τη φορά να μην αστοχεί κάνοντας το 1-0 για τη Λιντς στο 6ο λεπτό!

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για 19 λεπτά. Στο 25’ ο Τόμας Σούτσεκ βρήκε δίχτυα, με τον Τσέχο να ισοφαρίζει για τα «σφυριά» με κεφαλιά. Γκολ στο οποίο έχει ευθύνη ο τερματοφύλακας της Λιντς!

Το 1-1 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος η Γουεστ Χαμ είχε περισσότερες ευκαιρίες απ’ τη Λιντς, σε ένα ματς που είχε ρυθμό. Τελικά το γκολ που άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε την ανατροπή, ήρθε στο 80’!

Για ακόμη μια φορά τα «παγώνια» πληγώθηκαν από στατική φάση. Ο Άντζελο Ογκμπόνα με δυνατή κεφαλιά μετά από φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2! Τα «σφυριά» έφεραν… τούμπα την αναμέτρηση!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, στο 90+2’ με κεφαλιά του Ροντρίγκο έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά τελικά η Γουέστ Χαμ έφυγε με τεράστια νίκη απ’ το «Έλαντ Ρόουντ»!

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Λονδίνου έφτασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση της Premier League. Αντίθετα η Λιντς έμεινε στους 14 και στην 14η θέση.

Super League: Ολυμπιακός, Άρης, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός για το τρόπαιο| Δείτε LIVE τα «αστέρια» του αύριο
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός AKTOR και ΑΕΚ – Ολυμπιακός
«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four