Η Τσεχία έσβησε το όνειρο της Εθνικής Νέων για Euro

Το όνειρο του EuroU19 έσβησε για την Εθνική Νέων που γνώρισε την ήττα από την Τσεχία με 3-1 στην τελευταία αγωνιστική της Elite Round, τρεις μέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί της Αγγλίας.

Η Τσεχία που ξεκίνησε άσχημα τα προκριματικά, αφού έχασε από τους οικοδεσπότες Άγγλους στην πρεμιέρα με 4-1, ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης που φέτος θα διεξαχθούν στην Αρμενία το διάστημα 14-27 Ιουλίου, καθώς στο άλλο σημερινό (26/03) ματς του ομίλου η Αγγλία παραχώρησε ισοπαλία στη Δανία με 2-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική μας. Μόλις στο 10΄ οι δύο επιθετικοί του Παναθηναϊκού Σέχου και Εμμανουηλίδης συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να σκοράρει και να βάζει τη «γαλανόλευκη» σε θέση οδηγού.

Η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα για 17 λεπτά αφού στο 27΄ ο Ζλατοχλάβεκ ισοφάρισε και σα να μην έφτανε αυτό τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Γκούμας αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον βασικό του πορτιέρο Γιάννη Νικοπολίδη με τον Χρήστο Μανδά του Ατρομήτου λόγω τραυματισμού του άσου των Georgetown Hoyas μετά από χτύπημα που δέχθηκε από αντίπαλο.

Στο 38΄ οι Τσέχοι απείλησαν με τον Όστρακ που αστόχησε από καλή θέση και στο 39΄ ο Γκούμας προχώρησε σε δεύτερη αλλαγή βάζοντας τον Νεοφυτίδη στη θέση του Μελιόπουλου.

Η τύχη χαμογέλασε στην Εθνική μας στο 53΄ αφού το δοκάρι μας έσωσε από το δεύτερο γκολ σε προσπάθεια του Μίκα όμως η πίεση των Τσέχων συνεχίστηκε και στο 60΄ ο Χεζούτσκι πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του μετά από ασίστ του σκόρερ της ισοφάρισης.

Στο 68΄ ο Σέχου είδε τον Κόβαρ να του λέει όχι ενώ στο 84΄ ο Μανδάς σταμάτησε τον Σουλτς.

Στο 86΄ ο Μιχαϊλίδης ανέτρεψε τον Χεζούτσκι μέσα στην περιοχή ωστόσο ο Κεπλ αστόχησε από την άσπρη βούλα, όμως οι Τσέχοι κατάφεραν να βάλουν και τρίτο γκολ με τον Χέντεριτς ο οποίος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ευστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι αντίπαλοι μας και το οποίο παραχώρησε αυτήν τη φορά ο Λύρατζης.

ΕΛΛΑΔΑ Κ19 (Γιάννης Γκούμας): Νικοπολίδης (Μανδάς 31΄), Λύρατζης, Τσαούσης, Αντζουλάς (69΄ Μιχαϊλίδης), Εμμανουηλίδης, Μελιόπουλος (39΄ Νεοφυτίδης), Γαϊτανίδης (69΄ Γκαργκαλατζίδης), Διαμαντής, Τσιγγάρας, Μπότος, Σέχου

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ