Σαμπντόρια - Ίντερ 0-5: Οργίασε ο Ικάρντι στην Γένοβα (video)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ίντερ την αναμέτρηση με την Σαμπντόρια, διαλύοντάς την 5-0 στην Γένοβα με τον Μάουρο Ικάρντι να κάνει… πάρτι κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Οι «νερατζούρι» με το «τρίποντο» έμειναν… ζωντανοί στο «κυνήγι» για μία θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Το «συγκρότημα» του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε σε απίστευτη μέρα τον Μάουρο Ικάρντι. Ο Αργεντίνος μπορεί να είχε να σκοράρει από τις 5 Ιανουαρίου, αλλά κόντρα στην Σαμπντόρια σημείωσε τέσσερα τέρματα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μιλάνου.

Ο Πέρισιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα, η Ίντερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ραφίνια, με τον Ικάρντι να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα, στο 31ο λεπτό, ο Αργεντίνος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 41’ ο Ζαπάτα σημάδεψε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Ικάρντι έφτασε στο χατ-τρικ καθώς εκμεταλλεύτηκε την ασθενή επέμβαση του Βιβιάνο στο τακουνάκι του Ραφίνια και έγραψε το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Αργεντίνος με το τέταρτο τέρμα του, στο 51ο λεπτό.

Σαμπντόρια: Βιβιάνο, Μπερεζίνσκι (34' Βέρε), Σιλβέστρ, Φεράρι, Μούρου, Μπαρέτο (54' Ρεγκίνι), Τορέιρα, Πρατ, Ραμίρες (50' Καπράρι), Κουαλιαρέλα, Ζαπάτα.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ντ'Αμπρόζιο, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Καντρέβα (78' Βεσίνο), Ραφίνια (80' Βαλέρο), Πέρισιτς, Ικάρντι (66' Έντερ).