Κύπελλο Ερασιτεχνών: Αυτό είναι το ζευγάρι του τελικού – Στην Γ’ Εθνική η Ελπίδα Σκουτάρεως
SHARE

Κύπελλο Ερασιτεχνών: Αυτό είναι το ζευγάρι του τελικού – Στην Γ’ Εθνική η Ελπίδα Σκουτάρεως

Ολοκληρώθηκε σήμερα η ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και αναδείχθηκαν οι δυο ομάδες που θα διεκδικήσουν στις 20 Μάιου το βαρύτιμο τρόπαιο στον μεγάλο τελικό.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο Ηρόδοτος επικράτησε με άνεση του Αστέρα Βλαχιώτη με 2-0 και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό. Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Κυπελλούχος ΕΠΣ Σερρών Ελπίδα Σκουτάρεως λύγισε το Κερατσίνι στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-0.

Εκτός όμως από την πρόκριση στον τελικό του θεσμού κέρδισε και την άνοδο στη Γ’ Εθνική, μιας και ο άλλος φιναλίστ, ο Ηρόδοτος έχει κατακτήσει ήδη το πρωτάθλημα στην τοπική κατηγορία που αγωνίζεται και πήρε το εισιτήριο για την τρίτη κατηγορία!


ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ

1η ΦΑΣΗ

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Άρης Αβάτου – Ελπίδα Σκουτάρεως    0-1
2. ΑΕ Διδυμοτείχου – ΓΣ Προσοτσάνης    4-0
3. Κεραυνός Πέρνης – ΠΑΟΚ Κοσμίου    2-4

2η αγωνιστική
4. ΑΕ Διδυμοτείχου – ΠΑΟΚ Κοσμίου    1-0

3η αγωνιστική
Ελπίδα Σκουτάρεως -  ΑΕ Διδυμοτείχου    3-1


2ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Μακεδονικός Βεύης – ΠΟ Τριγλίας    1-2
2. ΠΑΟΝΕ Επταλόφου – ΑΕ Αλεξάνδρειας    0-3
3. Εδεσσαϊκός – ΠΑΟ Κουφαλίων    1-2

2η αγωνιστική
4. ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΠΑΟ Κουφαλίων    4-5 (πεν.)    

3η αγωνιστική
ΠΟ Τριγλίας -  ΠΑΟ Κουφαλίων    2-1

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. ΑΕ Λευκίμμης – ΑΕΠ Καραγιαννίων    2-0
2. Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Πυρσός Γρεβενών    2-1
3. Καστοριά – Θύαμις Καστρίου    2-1

2η αγωνιστική
4. Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Καστοριά    0-2

3η αγωνιστική
ΑΕ Λευκίμμης -  Καστοριά    3-0

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Διγενής Νεοχωρίου – Ολυμπιακός Λαμίας    0-2
2. ΑΟ Σελλάνων – ΓΣ Αλμυρός    0-1 παρ.
3. Ποσειδών Νέων Πόρων– Αχιλλέας Φαρσάλων    1-0

2η αγωνιστική
4. ΓΣ Αλμυρός – Ποσειδών Νέων Πόρων    2-1

3η αγωνιστική (19/4)
Ολυμπιακός Λαμίας -  ΓΣ Αλμυρός    0-1

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Απόλλων Πάργας – Φωκικός    4-5 πεν.
2. Σκουφάς Κομποτίου – ΑΕ Μεσολογγίου    2-0
3. Αίολος Καρπενησίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου    0-2

2η αγωνιστική
4. Σκουφάς Κομποτίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου    5-1

3η αγωνιστική
Φωκικός -  Σκουφάς Κομποτίου    2-0

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Ηρακλής Ψαχνών – Αστέρας Βλαχιώτη    1-3
2. Αργοναύτης Νέας Κίου – ΑΟ Ατλαντίς    1-3
3. Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας – Λεωνίδιο    5-4πεν.

2η αγωνιστική (12/4)
4. ΑΟ Ατλαντίς – Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας    1-2

3η αγωνιστική
Αστέρας Βλαχιώτη -  Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας    3-1

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Καλαμάτα    0-2
2. ΑΟ Κατασταρίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου    2-0
3. ΑΟ Σάμης – Πανηλειακός    0-5

2η αγωνιστική
4. ΑΟ Κατασταρίου – Πανηλειακός    3-4 παρ.

3η αγωνιστική
Καλαμάτα -  Πανηλειακός    3-2

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
1. ΑΟ Σουρμένων – ΑΨΕΣ Πυθαγόρας    3-0
2. ΑΟ Σύρου – Διαγόρας Αγίας Παρασκευής    3-1
3. Ηρακλής Θυμιανών – Διαγόρας Ρόδου    1-5

2η αγωνιστική
4. Διαγόρας Ρόδου – ΑΟ Σουρμένων    3-4παρ.
5. ΑΟ Σύρου – Κερατσίνι    0-5

3η αγωνιστική
Κερατσίνι-ΑΟ Σουρμένων    4-0

9ος όμιλος

2η αγωνιστική
1. Ερασιτέχνες Πλατανιά – Ηρόδοτος    0-7
2. Επισκοπή – ΟΦ Ιεράπετρας    2-4πεν.

3η αγωνιστική
Ηρόδοτος – ΟΦ Ιεράπετρας    1-0

2η ΦΑΣΗ

ΑΕ Λευκίμμης-Τριγλία    1-0

3η ΦΑΣΗ
    
Ηρόδοτος- ΑΕ Λευκίμμης    3-0
Αστέρας Βλαχιώτη-Φωκικός    1-0
Καλαμάτα-Κερατσίνι    0-1
Ελπίς Σκουτάρεως-ΓΣ Αλμυρού    3-0

4η ΦΑΣΗ

Ελπίς Σκουτάρεως-Κερατσίνι    3-0 πεν.
Ηρόδοτος– Αστέρας Βλαχιώτη    2-0

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

Ελπίς Σκουτάρεως- Ηρόδοτος

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!

Η Ντόρτμουντ ανακοίνωσε Μπραντ και Αζάρ (photos)
Η Ντόρτμουντ ανακοίνωσε Μπραντ και Αζάρ (photos)
Μύκονος: Αμερικανός τουρίστας πλήρωσε 836 ευρώ για... καλαμαράκια
Μύκονος: Αμερικανός τουρίστας πλήρωσε 836 ευρώ για... καλαμαράκια
EAA: Στο Ποντέμπραντι της Τσεχίας το ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην του 2021, 2023 και 2025
EAA: Στο Ποντέμπραντι της Τσεχίας το ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην του 2021, 2023 και 2025
Master Chef: Ο Μανώλης νίκησε τη Σπυριδούλα στον τελικό (video)
Master Chef: Ο Μανώλης νίκησε τη Σπυριδούλα στον τελικό (video)