Το γύρισε η Σίτι, 2-1 τη Λίβερπουλ

Στον έναν πόντο από την κορυφή και την Άρσεναλ μείωσε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ κάνοντας την ανατροπή.

Πολλά διακυβεύονταν στο «Έτιχαντ» όπου η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενούσε τη Λίβερπουλ στο κλείσιμο της Boxing Day. Οι «πολίτες» ήθελαν τη νίκη για να μπορέσουν να μειώσουν την απόστασή τους από την πρώτη θέση στον πόντο και να μπουν δυνατά στη μάχη του τίτλου.

Το τρίποντο αυτό, ήρθε για τους γηπεδούχους που επικράτησαν δύσκολα 2-1 της Λίβερπουλ διατηρώντας το απόλυτο εντός έδρας στα πρώτα εννέα παιχνίδια. Από την πλευρά της, η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να μείνει στην πρώτη θέση και πλέον απέχει τρεις από την Άρσεναλ.

Το παιχνίδι, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κόκκινους» καθώς προηγήθηκαν στο σκορ στο 24΄με τέρμα του Κουτίνιο. Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους.

Στο 31' ο Κομπανί πήρε μαζί του όλη την άμυνα της Λίβερπουλ και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για να ολοκληρωθεί η ανατροπή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τέρμα του Νεγρέδο, όταν μετά το σουτ του, ο Μινιολέ έκανε τραγικό λάθος για να δει την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του.

Στην επανάληψη, δεν υπήρξε κάτι το εντυπωσιακό με τη Λίβερπουλ να χάνει μόλις μία μεγάλη ευκαιρία και έτσι να μένει μέχρι τέλους το 2-1.