Live Chat Κατάρ-Σενεγάλη 1-3

Μουντιάλ 2022: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στο Κατάρ και την Σενεγάλη

Ολοκληρώθηκε αισίως η πρώτη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τον Α’ όμιλο να βγάζει δύο ξεκάθαρους νικητές: Ολλανδία και Εκουαδόρ. Το ματς που ανοίγει τη δεύτερη αγωνιστική για τον όμιλο, ωστόσο, αφορά τους... ηττημένους, Σενεγάλη και Κατάρ (25/11, 15:00, ΑΝΤ1).

Οι οικοδεσπότες αντιμετωπίζουν τα «λιοντάρια», σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς που όποιος χάσει… χάνεται. Μπορεί βαθμολογικά να συνεχίσουν να υπάρχουν ελπίδες, όμως στην πραγματικότητα ο ηττημένος, αν υπάρξει, του σημερινού αγώνα, θα έχει μειωμένες πιθανότητες για την πρόκριση στη φάση των «16».

Το Κατάρ, από την πλευρά του, ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από το Εκουαδόρ με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι μόνο ως… γηπεδούχοι δεν αγωνίστηκαν, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχαν ρόλο θεατή, με την όχι και τόσο ποιοτική ομάδα του Ισημερινού να μοιάζει ένα επίπεδο πάνω. Οι Καταριανοί, από την άλλη, έδειξαν έλλειμμα ποιότητας, και μοιάζει δύσκολο να πάρουν κάτι από τα δύο εναπομείναντα πολύ απαιτητικά παιχνίδια.

Για τους Σενεγαλέζους, η κατάληξη του αγώνα απέναντι στην Ολλανδία ήταν ίδια, καθώς ηττήθηκαν με 2-0, η ιστορία του ματς όμως πολύ διαφορετική. Η-χωρίς Μανέ- ομάδα του Αλιού Σισέ παρουσιάστηκε πολύ ανώτερη των περιστάσεων, στρίμωξε τους Ολλανδούς που δεν βρήκαν καθαρή φάση μέχρι το γκολ του Χάκπο στο 84’, και αν δεν ήταν τα τραγικά λάθη του Μεντί πιθανότατα θα είχε πάρει βαθμό ισοπαλίας.