Δεν αρκούσε η εξάρα για Δανία

Στη δεύτερη θέση του ομίλου της τερμάτισε η Δανία, ωστόσο ήταν η χειρότερη δεύτερη με αποτέλεσμα να μείνει εκτός.

Τη Βουλγαρία ξεπέρασε η Δανία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, επικρατώντας 6-0 τη Μάλτας. Ο Ράσμουσεν στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους Δανούς με το πέναλτι του Άγκερ στο 11΄ να κάνει το 2-0. Ο Μπιέλαντ στο 29’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0,για να έρθει το δεύτερο πέναλτι του Άγκερ στο 39’ για το 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ράσμουσεν (74’) και Νίλσεν (80’).

Εκτός μπαράζ άφησε τη Σλοβενία η Ελβετία, η οποία επικράτησε 1-0 εντός έδρας παρά του γεγονότος ότι ήταν αδιάφορη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, σημειώθηκε από τον Τζάκα στο 74’.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την Ουγγαρία με 2-0 επί της Ανδόρας. Ο Νίκολιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του (51’, 76’). Στο ισόπαλο 2-2 έμειναν Λετονία και Σλοβακία.

Ο Γιακούμπκο στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Σαλάτα στο 16’ να κάνει το 2-0. Ο Σαμπάλα στο 47’ μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους με το τελικό αποτέλεσμα, να διαμορφώνεται από τον Ρόντε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την ήττα με 1-0 από την Τσεχία γνώρισε η Βουλγαρία. Το μοναδικό γκολ, σημειώθηκε από τον Ντοκάλ στο 52’. Τέλος η Σερβία επιβλήθηκε με άνετο τρόπο 5-1 των Σκοπίων. Το αυτογκόλ του Ριστόφσκι στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Μπάστα στο 19’ να κάνει το 2-0. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν στο 3-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κολάροφ. Στην επανάληψη τα γκολ των Τάντιτς (54’) και Σκέποβιτς (74’) έκαναν το 5-0 για να μειώσουν απλά οι φιλοξενούμενοι στο 83’ με γκολ του Ζάχοβιτς.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (18/7)
Καιρός: Επιστρέφουν τα μελτέμια - Υποχωρεί η θερμή εισβολή (photos)
Τερματοφύλακας: Το πιο δυστυχισμένο «πλάσμα» του γηπέδου