3ος Όμιλος: Προκρίσεις για Λέγκια και Αϊντχόφεν

Οι δύο πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στους «32» της διοργάνωσης έγιναν Λέγκια και Αϊντχόφεν.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράντοβιτς η Λέγκια Βαρσοβίας, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 απέναντι στην Ραπίντ Βουκουρεστίου που της έδωσε και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Πολωνός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 54’ για τους γηπεδούχους, με τον Τεσέιρα να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα.

Ο ίδιος παίκτης όμως στο 69’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Κουχαρτζικ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΕΓΚΙΑ: Κούτσιακ, Γιεντέζικ, Ζεβλάκοφ, Βαβζίνιακ, Κομορόφσκι, Μπορίσιουκ, Βρντόλιακ, Ρίμπους (86’ Κούτσαρτσικ), Ράντοβιτς (92’ Βόλσκι), Ζίρο (63’ Γκολ), Λουμπόγια
ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Ντράγκια, Ντουάρτε, Αντόνιο, Μπούρτσα, Αλέξα, Ντέακ, Ερέα (73’ Πάντσου), Μπόζοβιτς, Τεϊσέιρα, Κάσιο (29΄Γκριγκόριε), Σμπουρλέα (54’ Γκριγκόριε).

Με έναν πολύ δύσκολο τρόπο κατάφερε να πάρει την ισοπαλία η Αϊντχόφεν απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίν και να πάρει με την σειρά της την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αυτό γιατί οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 10’ με τέρμα του Ντάμαρι. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Βίναλντουμ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Από εκέι και πέρα η Χάποελ πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τον Ταμούζ (33’, 47’), ωστόσο τα γκολ των Τόιβονεν (59’) και Στρούτμαν (87’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ίσακσον, Μανόλεφ, Μαρσέλο, Νρερίκ (73’ Λενς), Βίλιεμς (66’ Μπούμα), Στρόυτμαν, Μέρτενς, Λαμπιάντ, Τόιβονεν, Ματάβζ, Βίναλντουμ
ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Απουλά, Πεσάλκα, Μπάντιερ, Σις, Κουτάμπα, Κόεν (63’ Λάλα), Αμπουτμπούλ, Γκορντάνα, Ιγκιεμπόρ (90’ Κεντέ), Ντάμαρι (74’ Φράνσμαν), Ταμούζ.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη