Κροατία – Νορβηγία 5-1 (videos)

Σπουδαίο βήμα πρόκρισης έκανε η Κροατία η οποία επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση 5-1 της Νορβηγίας στο «Μάξιμιρ».

Στην κορυφή του ομίλου της με 13 βαθμούς βρέθηκε η Κροατία η οποία έκανε το καθήκον της απέναντι στη Νορβηγία και επικρατώντας 5-1 έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Γαλλίας.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μπρόζοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και το 54’ ο Πέρισιτς έκανε το 2-0 για τους Κροάτες.

Όλα έδειχναν να τελειώνουν στο 66’ όταν ο Όλιτς έκανε το 3-0.  Πέντε λεπτά αργότερα ο Ελιουνούσι έχασε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο 76’ ο Τσόρλουκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι το μόνο που κατάφεραν οι Σκανδιναβοί ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 81’ με γκολ του Τετέι.

Στη συνέχεια, ανέλαβαν δράση οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού. Ο Σίλντενφελντ στο 87΄ έκανε το 4-1 για την Κροατία και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πράνιτς διαμόρφωσε το τελικό 5-1!

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Σρνα, Βίντα, Πράνιτς, Πέρισιτς, Ράκιτιτς (76’ Σίλντενφελντ), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς (88’ Μπαντέι), Όλιτς (70’ Κράμαρικ).
ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Χέγκλι, Λίνες, Φόρεν, Τετέι, Νόρντβαϊτ, Γιόχανσεν, Όντεγκααρντ, Σκέλμπρεντ (19’ Σάμουελσεν), Νταέλι (61’ Νίλσεν), Ελιουνούσι (80’ Αμπντελάουε).

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη